Haber Detayı
08 Şubat 2019 - Cuma 19:12
 
ATSO'YA 3 KURUMDAN ZİYARET !!
SGK İl Müdürü Samet Fidan, İŞKUR İl Müdürü Ahmet Karakaya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Zekai İnan, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti.
SİVİL TOPLUM Haberi


Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Samet Fidan, Çalışma ve İş Kurulu İl Müdürü Ahmet Karakaya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Zekai İnan, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ATSO) ziyaret etti. Fidan, Karakaya ve İnan, ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclis Başkan Yardımcısı Bekir Bayana ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mustafa Gül ve Ahmet Şükrü Köse, ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri Hayrettin Güzbey, Hacı Sait Evrenkaya, Fatih Şapcı, Akif İşbilir ve Ahmet Anlıak ile istihdam konusunda istişarede bulundu.

 

YAPILANDIRMASI BOZULANLAR İÇİN SON TARİH 28 ŞUBAT

 

Ziyaret hakkında bilgi veren SGK İl Müdürü Samet Fidan, “Geçen sene çıkan ve uygulanmakta olan 7143 sayılı Yapılandırma Kanunu’nda ödeme zorluğuna düşen işverenlerimizin ödeyemedikleri taksitlerini 28 Şubat tarihine kadar ödemeleri hâlinde daha önceden bozulmuş olan yapılandırmaları geçerli sayılacak. Yapılandırma yapıp da ödeme zorluğu çeken tüm işverenlerimizin yapılandırma için 28 Şubat’a kadar olan yeni zaman diliminden yararlanmalarını talep ediyoruz. Bunun yanı sıra istihdam teşvikleri de güzel bir şekilde uygulanıyor. İşverenlerimiz bu teşviklerden de yararlanmalıdır” dedi.

 

İŞKUR, 85 MİLYON LİRALIK DESTEK SAĞLADI

 

İŞKUR İl Müdürü Ahmet Karakaya ise “2018 yılında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak 11 bin 809 vatandaşımızın işe yerleştirilmesini gerçekleştirdik. İşbaşı eğitim programında ise 3 bin 78 vatandaşımız bu programdan faydalandı. Girişimcilik Eğitim Programımız, İşsizlik Fonumuz ve diğer ödemelerle beraber 85 milyon liralık bir teşvik paketini Afyonkarahisar genelinde dağıtmış bulunmaktayız. İşverenlerimizin İşbaşı Eğitim Programı’na desteklerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

YETİŞTİRME YURTLARI’NDA GENÇLER İŞ HAYATINA KATILACAK

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Zekai İnan da “Yetiştirme Yurtlarımız’da yetişen ve hayata atılacak olan gençlerimizin 5 yıl boyunca istihdamını sağlayan işletmelerde sigorta priminin tamamı devletimiz tarafından ödenmektedir. Çocuklarımıza sahip çıkmak ve onları hayata hazırlamak, hem de bu teşvikten işverenlerimizin de faydalanması için bilgilendirmeyi yapmak üzere ziyaretimizi gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

 

AFYON, İSTİHDAM HEDEFİNİ GEÇTİ

 

Ziyaret dolayısıyla duyduğu memnuniyeti dile getiren ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Bugünkü konumuz istihdam. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Şûrası’na katıldığı gün, her ilden belli bir istihdam istedi. Bu istihdam sayısına Afyonkarahisar’da tabii ki ulaşacağız. 3 İl Müdürümüz ile istişare yapmak için toplandık. Biz bu istişareleri zaman zaman gerek kendi kurumlarında, gerekse Ticaret ve Sanayi Odamız’da yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız’ın bir önceki yıl verdiği istihdam hedefi 5 bin istihdamdı, Afyon’da 7 bin 184 kişi istihdam edildi” dedi.

 

İŞ BEĞENMEMEK YANLIŞTIR

 

Serteser, şöyle devam etti:

 

“Aslında burada şunu da belirtmek isterim, Sayın Cumhurbaşkanımız’a da ilettim: Afyon’da işsiz olarak gözüken, iş beğenmeyen kesimdir. Tabii ki işsizlik var ama iş verdiğiniz zaman her türlü iş kolunda çalışma tercih edilmiyor. Kolay işler aranıyor. Afyon’da işsizlik varsa bundan dolayı var. Afyon bölgesinde işsizlik oranı Türkiye ortalamasının altında ama gözüken işsizlik oranı da gerçek işsizlik oranı değil. Buradan bir mesaj da verelim: İş beğenmemek yanlıştır. İşsiz vatandaşımız İŞKUR’un belirlediği işletmeye gidiyor, işi beğenmezse işletmeye ‘Sen şuraya almıyorum’ diye imza at diyor. Çünkü bu sayede İşsizlik Sigortası alıyor. Sosyal bir devletiz, işsizlerimize bakacağız ama bunun da suiistimal edilmemesi gerekiyor. Suistimal edilince sıkıntılı durumlar oluşuyor.”

 

İŞÇİ VE KALİFİYE ELEMAN BULMAKTA ZORLUK ÇEKİLİYOR

 

ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci Afyonkarahisar’da işsizlik sorunu yaşanmadığını kaydetti. Merdivenci, “SGK İl Müdürümüz Sayın Samet Fidan son Meclis toplantımızda teşviklerle ilgili bilgilendirme yapmıştı. İŞKUR İl Müdürümüz ile de zaman zaman istihdam hakkında toplantı yapıyoruz, bunu da üyelerimize duyuyoruz. Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz ile de toplantılar yapıyoruz. İlimizde işsizlikle ilgili önemli bir problem bulunmamakta. Gerek kendi işletmelerimizde gerek arkadaşlarımızın işletmelerinde zaman zaman işçi ve kalifiye personel ihtiyaçlarımızı karşılamakta zorlanıyoruz” diye konuştu.

 

İHTİYAÇ OLDUĞUNDA KULLANILMALI

 

Merdivenci, İşsizlik Sigortası’nın sadece ihtiyaç olduğunda kullanılması gerektiğine işaret ederek şöyle devam etti:

 

“İnsanlar, işsizlik ücretini hak ettikleri, çalıştıktan sonra işten ayrılıp alabilecekleri bir ücret olarak düşünüyorlar. Gerçekten de işten çıkıp belli bir süre işsiz kalıp o parayı alıyorlar. Devletin kendilerine tanıdığı bir hakkı zayi olur diye düşünüyorlar. Gayret ettiği halde, istediği halde iş bulamayan insanlarımızın yararlanması beklenen, sosyal devlet olmanın gereği oluşturulmuş bir fon. İşsizlik ücretini alarak sigortasız çalışma talepleri ile karşılaşıyoruz. Bunun ihtiyaç olduğunda kullanılması gerektiğinin anlaşılması lazım.”

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: afyon haber, afyonkenthaber, afyon son dakika
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Mülteciler ve İmtihanı Kaybedenler !!
"Sorunlar ve Haksızlıklar Artarak Devam ediyor"
KOBİ HASTANESİ PROJESİNİN İLK YURTDIŞI ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
COĞRAFİ İŞARET TESCİLLİ ÜRÜNLER İÇİN ZİYARETLER YAPILDI
Afyon Kadın Girişimcileri EMİRDAĞ’DA !!
AFYONKARAHİSAR KASAPLAR VE SUCUKÇULAR ODASI AÇIKLAMA YAPTI !!
Afetlere Hazırlık Yılı !!
AFŞİN’DEN SERTESER’E ZİYARET
SERTESER, ORUÇOĞLU YAĞ VE AFYON ET ENTEGRE’Yİ KUTLADI
86 Konutlarda 2 Aydır Elektrik Yok
UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ VERİLDİ
Afyonkarahisar TCDD den İstasyon Personeli İçin Emniyetli Çalışma Yolu
Eğitim Bir-Sen'den Adalet Yürüyüşü’ne destek
ATSO’DA TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI YAPILDI
SERTESER VE 15. MESLEK KOMİTESİ İFTAR ÇADIRI’NDA
Afyon'da SUYUMU KORUYORUM PROJESİ
Afyonkarahisar Sanat ve Yaşam Derneği iftarda buluştu
GENÇ MÜSİAD’DAN GENÇ GİRİŞİMCİLER’E ZİYARET
AFYONKARAHİSAR GENÇLİK MERKEZİ SOSYAL MEYDANA PROJESİNİ UYGULADI
FİZİBİLİTE RAPORU VE FAYDA MALİYET ANALİZİ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ
AFYON GENÇLİK MERKEZİNDEN ÇAY’A GÖNÜLÜLÜK HAREKETİ
SULTANDAĞI BELEDİYE BAŞKANI ALDIRMAZ’DAN SERTESER’E ZİYARET
ARIK VE GÜMÜŞ’TEN SERTESER’E ZİYARET
KOBİ AKADEMİSİ TOPLANTISI FİNLANDİYA’DA YAPILDI
DİJİTAL OKURYAZARLIK EĞİTİMİ VERİLDİ
NAKLİYE VE ULAŞTIRMA SEKTÖRÜ İÇİN İSTİŞARE YAPILDI
”BOLVADİNLİ ÖĞRENCİYE BURS VER BÖYÜK ADAM OLSUN“
GENÇ GİRİŞİMCİLER KURULU’NDAN SERTESER’E DAVET
Ülker, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğrencileri ve Genç İyilik Gönüllüleri 1001 Hayalleri Gerçeğe Taşıdı…
OKUL/KURUM MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCISI İSTİŞARE TOPLANTISI
GİRİŞİMCİLİK MÜLAKATI TAMAMLANDI
Burhanettin Çoban’dan Birliktir’e ziyaret
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Ehil insana canım feda olsun; Ayağı öpülse öperim onun. Bir de git ehil olmayanla konuş: Cehennem ne imiş görmüş olursun…


Ömer Hayyam
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Sanal Basın Üyesiyiz

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı