Haber Detayı
03 Nisan 2016 - Pazar 12:35
 
Atatürk ile beraber Kahve içen Afyon’lu Mehmet Dede’yi 107 Yaşında Kaybettik !!!
Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında büyük önemi bulunan Afyonkarahisar'ı ziyaret eden Atatürk, Kocatepe’ye yaklaşık 5 km mesafede olan Büyükkalecik Kasabasına uğrar.
YAŞAM Haberi


Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında büyük önemi bulunan Afyonkarahisar'ı ziyaret eden Atatürk, Kocatepe’ye yaklaşık 5 km mesafede olan Büyükkalecik Kasabasına uğrar. 

Atatürk 26 Ağustos 1922 tarihinde Büyük Taarruz emrini verdiği ve Kurtuluş Savaşı'nın kazanıldığı yer olan Afyonkarahisar’ın Büyükkalecik Kasabasına ziyarete gelmesi daha 12 yaşında olan Mehmet Karaarslan için hayatının bir dönüm noktası olmuştur.

Kurtuluş savaşının kazanılmasından sonra büyük önder Mustafa Kemal Atatürk Büyükkalecik Kasabasına ziyarete gelir ve halkı ile kucaklaşır. Atatürk ; Büyükkalecik Kasabasının ziyaretinin ardından tam kasabadan ayrılmak üzere iken Mehmet Karaarslan’ın babası Atatürk’e seslenir.  

‘PAŞAM KAHVE İÇMEDENMİ GİDECEKSİNİZ’ der. O zaman daha 12 yaşında bir çocuk olan Mehmet Dede babasının yanında duruyor ve Atatürk’e tüm hayranlığı ile bakıyordu.

ATATÜRK KAHVEYİ İÇERİM AMA BU ÇOCUĞU DA GETİRİN DER !!

Atatürk çocukları çok severdi. Bu sevgisini burada da gösterdi. Kahve ikramına cevabı; bu çocuğu da getirin Kahvemi öyle içerim der ve Büyükkalecik'li Mehmet Karaarslan ile beraber karşılıklı kahve içerler. Daha sonra Atatürk kahve için teşekkür eder ve Mehmet’in alnından öper.

Atatürk ile beraber karşılıklı kahve içen Mehmet Karaarslan 1 Nisan 2016 günü tedavi gördüğü hastanede 107 yaşında hayatını kaybetti.

Ayrıca 1331 doğumlu olan Mehmet Karaarslan, Büyükkalecik Kasabasının en yaşlı büyüğü idi. Cenazesi 2 Nisan 2016 günü Saat 11:00 ‘de Büüykkalecik Kasabası Asri mezarlığına defnedildi.

Bizde Mehmet Karaarslan Dedemiz’e Allah’tan rahmet, geride kalan yakınlarına başsağlığı dileriz.

ÖZEL HABER : MUSTAFA ŞENGÜL – www.afyonkenthaber.com  

 

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Atatürk, ile, beraber, Kahve, içen, Afyon’lu, Mehmet, Dede’yi, 107, Yaşında, Kaybettik, , !!!,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyon'a Raylı sitem yapılmalı mı ?
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Haber Yazılımı