Haber Detayı
06 Nisan 2016 - Çarşamba 09:56
 
AKÜ “DİJİTAL ÇAĞDA E-VATANDAŞ YETKİNLİKLERİ” KONFERANSI
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Bilişim Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kahraman “Dijital Çağda e-Vatandaş ve Yetkinlikleri” konulu seri konferansların ilkini Bolvadin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda gerçekleştirdi. Konferansa Kırkgöz Kampüsü’nde kayıt yaptıran öğrenciler ile beraber Bilişim Topluluğu yeni yönetimi de katıldı.
EĞİTİM Haberi


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Bilişim Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kahraman “Dijital Çağda e-Vatandaş ve Yetkinlikleri” konulu seri konferansların ilkini Bolvadin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda gerçekleştirdi. Konferansa Kırkgöz Kampüsü’nde kayıt yaptıran öğrenciler ile beraber Bilişim Topluluğu yeni yönetimi de katıldı.

Katılımcılara  “yeti ve yetkinlik” kavramları hakkında düşüncelerini sorarak konferansa başlayan Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kahraman, iki kavram arasındaki farkı hayattan örneklerle açıkladı. Konferansı soru cevap şeklinde yürüten Kahraman, katılımcıların fikirlerini alarak yetiyi “insanların doğuştan gelen bir şeyleri yapabilme yeteneği ve gücü” olarak tanımladı. Kahraman, yetkinliğin ise daha sonradan eğitimle kazanılan, iş ve sosyal yaşamımızı zenginleştiren bilgi ve becerilerimizde ustalaşmak olduğunu dile getirdi.

E-vatandaş mısınız yoksa vatandaş mı?

Konferansın ilerleyen bölümünde Kahraman, teknolojinin gelişim sürecinde karasabanın tarım toplumunda, makinaların sanayi toplumunda, bilgisayarın bilgi toplumunda öne çıkan teknolojiler olduğunu görseller eşliğinde katılımcılarla paylaştı. Kahraman, bugünün öne çıkan teknolojisinin ise internet olduğuna vurgu yaparak, bu dönemi dijital çağ olarak isimlendirdi. İnternete erişim olanaklarına değinen Kahraman, internet teknolojisinin sunduğu fırsatları kullanabilen bireyleri e-vatandaş olarak tanımlayarak, günümüz dünyasında hala internet öncesi çağlar gibi devlet hizmetleri alan vatandaşların çağın gerisinde kaldığına vurgu yaptı.

İnternet bağımlılığı ve siber güvenlik

Her gelen teknoloji ile birlikte bir kısım sorun ve risklerin bulunduğuna değinen Kahraman, özellikle bugün internet bağımlılığı konusunun doğru değerlendirilmediğini ifade etti. İnternet teknolojisi ile gelen riskleri askeri risklere benzeterek örneklendiren Kahraman, mevcut internet teknolojilerinin hayatı kolaylaştıracak şekilde etkin ve etkili kullanılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Katılımcılara belge

Konferans sonunda bulut tabanlı doküman hizmetlerini uygulamalı olarak katılımcıların mobil cihazları üzerinden gösteren Kahraman, bu sayede zaman ve mekândan bağımsız olarak işbirliğine dayalı öğrenme ve öğretme fırsatlarını canlı olarak paylaştı. Katılımcılardan büyük ilgi gören konferans sonunda LİSKOM mühendislik sponsorluğunda katılımcılara belge takdim edildi.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: AKÜ, “DİJİTAL, ÇAĞDA, E-VATANDAŞ, YETKİNLİKLERİ”, KONFERANSI,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyon'a Raylı sitem yapılmalı mı ?
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Haber Yazılımı