Haber Detayı
12 Mayıs 2017 - Cuma 13:53
 
AKÜ'DE KONFERANS GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güler tarafından Vakıflar Haftası nedeniyle Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü düzenlediği etkinlikte “Vakıf Medeniyetinde: Kudüs” konulu konferans gerçekleştirildi.
EĞİTİM Haberi


Taş Medrese’de gerçekleştirilen konferansa, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Samet Fidan, Vakıfbank Afyonkarahisar Şube Müdürü Halil Şimşek, İl Dernekler Müdürü Ahmet Gök, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Alper Sezer, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güler, AKÜ öğrencileri ve T.C. Başbakanlık  Vakıflar Genel Müdürlüğü personeli katıldı.

Kudüs’te barış olmadan dünyada barış olmaz

Kudüs’te barış olmadan Dünya’da barış olmayacağını belirten Güler, “Eğer Dünya’ya bir barış gelecekse bu Kudüs’te barış sağlanarak yapılacak” dedi. Kudüs’ün 3 semavi dinin ortak kutsal mekanı olduğu için önemli olduğunu hatırlatan Güler, “Kudüs’ü idare eden adil, diğer kültür ve medeniyetlerin eserlerine saygılı, tarihi eserlerini geleceğe aktaracak bir anlayış olmalıdır. İnsanların en hassas oldukları nokta kutsallarıdır. Kutsal insanın namusudur. Namusu da kutsaldır insanın aynı zaman da kutsalı da namustur. Kudüs’e barış gelmemesinin en önemli sebebi ne yazık ki fanatik Siyonist bir anlayışın hakim olmasıdır” diye konuştu.

İsrail hukuksuz işgal yapıyor

Hz. İbrahim’den bu yana Osmanlı döneminde de muhafaza edilmiş İslam eserlerini, Müslüman köylerini, camileri, türbeleri, medreseleri, Mekke ve Medine ile Kudüs’ü İsraillilerin işgal ettiğini ifade eden Güler, “Hz. İbrahim döneminden itibaren orası Allah’ın gönderdiği bütün kutsal dinlerin merkezidir. Kudüs’te merkezi Mekke-i Mükkerreme de merkezi. Hz. İbrahim Halil-ür Rahman şehrine defnediliyor ve kabri oradadır. Hz. Süleyman ve Hz. Davut dönemlerinde Kudüs altın çağını yaşıyor. 637 yılında Hz. Ömer efendimizin Kudüs ve çevresini Hristiyanlardan fethetmesine kadar Yahudiler sürgün edildi” diye konuştu.

Selahattin Eyyubi döneminde Kudüs Müslüman hakimiyetine girdi

Hz. Osman’ın Mescid-i Aksa’nın batı duvarında dünyadaki Yahudiler için eski ibadet yerlerini hatırlamaları için bir duvar yaptığını söyleyen Güler, şöyle devam etti:

“Yahudiler için yeni bir dönem başladı. İbadetlerini rahatça yapabilecekleri, kutsal mekanları rahatça ziyaret edebilecekleri bir dönem başladı. Haçlı istilasına kadar Kudüs’ü istedikleri gibi ziyaret ettiler. Selahattin Eyyubi’nin fethinden sonra Kudüs Müslümanların hâkimiyetine girdi. Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar istedikleri gibi ibadet edebileceklerdi. Bütün dinlerin kutsal emanetleri 1918’e kadar muhafaza edildi. 1918 yılında Osmanlı Devleti, Filistin’den çekildi. Önce İngilizler buraya girdi. İngilizlerin girmesiyle beraber de daha önce zorladıkları ama muvaffak olamadıkları Kudüs ve çevresine Yahudi iskânı başlamış oldu. Burada elim bir hata yapıldı o günkü İslam dünyasının Osmanlı Devletinin çekilmesinden sonra başsız olmasıydı. Burada yapılan hata şu; İngilizler dediler ki ‘Şuan da Osmanlı Devleti yıkıldı, elinizde ne kadar tapu, nüfus belgesi varsa bunları getirin değiştirelim onları sizinle’ demiş. Belki onlar bilerek ya da bilmeden Osmanlı tapularının tamamını imha ederek yerlerine yeni o gün ve bugün olmayan bir devletin tapusunu verdiler. 1947’de İsrail Devleti resmen kurulunca karşısında Filistin’de bir devlet bir siyasal yapılanma yoktu. Resmi, siyasi yapılanma ne yazık ki bugün de yok. 1947 yılında İsrail Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilip kurulunca İsrail işgallere başladı. 1947-1967 yılları arasında İsrail Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği topraklardaki bütün Müslüman mülklerdeki tapuları tanımadığını ilan etti. Problemin birinci ayağı burası Müslüman Araplar, topraklarını kaybettiler. 1967 sonrası dönemde işgal Kudüs,  Halil-ür Rahman ve bugün Filistin’e dayatılan Batı Şeria bölgesine yayıldı. 2017 yılında da İsrail Devleti aynı hukuksuzluğa dayanarak ne yazık ki işgaller devam ediyor.”

Filistin Müslümanın meselesidir

Müslümanların meselesini, Dünya’daki zulmü kendisine problem eden insanın mesai derdi gütmeden karşılında maddi menfaat beklemeden çalışıp Dünya’da söz sahibi olan bir devlet ortaya çıkarması gerektiğini belirten Güler, “Kudüs, Halil-ür Rahman ve Filistin’de bulunan birçok eser vakıf mülkü. Tescilli, Halil-ür Rahman vakıflarının hukuk mücadelesini yapabilsek Filistin’de en azından 80 civarında köy, Halil-ür Rahman şehir merkezini işgalden kurtarma imkanımız var. İkincisi hızlı bir şekilde Filistin’de bütün vakıfların taraf olarak belgeyi sunup mütevellilerin bu işi takip etmesi gerekiyor” dedi.

Filistin’in son meşru devletinin Osmanlı Devleti olduğunu ifade eden Güler, şunları söyledi:

“Bugün, Filistin özer yönetimi var ama kendi aralarında anlaşabilmiş değiller. Oradaki muhatapların bizim arşivlerimizdeki belgeleri kullanarak vakıf mülklerinin tek tek ölçümünü yapmaları. Filistinlilere diyeceğiz ki ; ‘Son meşru devletinizin tapulu mülkleri, tapulu vakıfları burada var. Hepsi burada fotoğrafları ile birlikte var. Bunları biz size vereceğiz, bununla ilgili çalışmaları hep beraber yapalım. En azından bu arazilerin üzerindeki işgallere ebediyen engel olacak.’ Daha önemlisi kutsal mekanlardaki bu Yahudi işgallerinin önü tamamen kesilmiş olacak. İkincisi ise anlayışımız düzelteceğiz. Türkiye’de Müslüman olan hiç kimse de şöyle bir anlayış olamamalı: Filistin, Arapların meselesidir. Önce onlar bir savunsunlar bakalım anlayışında olmasınlar. O bölgeler bizim kutsal mekânlarımızdır. Kutsallığı Kuran-ı Kerim, Tevrat ve İncil tarafından tescil edilmiş. Bir Müslümanın benim meselem değil demesi mümkün değil. Vatanı savunmak namus borcu olduğu kadar, emaneti korumak ve ihanet etmemekte Müslüman olmanın temel amilidir. Orası bizim emanetimizdir. Orada bir Müslümanın kanının akması, bizim ruhumuzu acıtmıyorsa önce insanlığımızı, sonra tarihsel ve kültürel anlamda getirdiğimiz değerleri ondan sonra da Müslümanlığımızı ciddi anlamda sorgulamamız gerekiyor.”

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: AKÜ'DE, KONFERANS, GERÇEKLEŞTİRİLDİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Küresel dünyaya entegre olmaya devam ediyoruz
“Çevreyi Koru Doğayı Sev”
Afyon Çeviri Bürosu
BİLİRKİŞİLİK VE KONKORDATO KOMİSERLİĞİ EĞİTİMİ KATILIM BELGESİ DAĞITIM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
ÇOBAN'IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
AFYON'DA HER OKULA BİR BİLGİSAYAR, BİR TELEVİZYON KAMPANYASI
Doç. Dr. TURAN AKKOYUN DEĞERLENDİRDİ !!!
FATİH ANADOLU LİSESİ YİNE PORTEKİZ’DE!
Yarı Olimpik Yüzme Havuzunun Açılışına Bakan Soylu'da katıldı
EKREM YAVUZ İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ VE ÖĞRETMENLERİNDEN ANLAMLI YARDIM.
MİNİKLERİN SİNEMA KEYFİ
REKTÖR SOLAK GSF ATÖLYELERİNİ YERİNDE İNCELEDİ
BİTKİSEL ATIK YAĞLAR MİNİK ELLER TARAFINDAN TOPLANIYOR
2018-KPSS ÖNLİSANS SINAVINDA NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK
AKÜ EV SAHİPLİĞİNDE TURİZM KONGRESİ BAŞLADI
İHSANİYE TURİZM MESLEK LİSESİ’NDEN AŞURE ETKİNLİĞİ
Fatih Anadolu Lisesi STEM eğitiminin merkezi olacak...
KPSS SINAVINI SANİYELERLE KAÇIRDI !!
AKÜ'DEN TÜBİTAK BİGG DESTEK PROGRAMI
“Eleştirel Düşünme ve Eleştirel Medya Okuryazarlığı Eğitimi”
Tıbbi ve aromatik bitkilerde Afyonkarahisar örneklemi önemli
TEKNOPARK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
AFYONKARAHİSAR'DA OKUL SERVİSLERİ DENETLENDİ
İngiltere ve İngiltere dil okulları
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BASIN AÇIKLAMASI
PTT Öğrencileri sevindirdi
Afyon Anadolu İmam Hatip Lisesinin YKS başarısı
Ankara Erkek Yurdu
AFYON'DA ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURULARI
DİNAR'DA ÖĞRENCİLERE 500 TİŞÖRT VE ŞAPKA DAĞITILDI
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ ALACAK
AKÜ'DE YAZ OKULU BAŞLADI
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
2019 Mart seçimlerinde, oyunuzu hangi partiye vereceksiniz?
Özlü Sözler
Aşk bir güneşe benzer, aşık olmayan gönül bir katı taşa benzer.


Yunus Emre
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı