Haber Detayı
28 Nisan 2016 - Perşembe 13:23
 
AKÜ'DE FİLM MÜZİKLERİNİN TANIKLIĞINDA TÜRK SİNEMA TARİHİ ANLATILDI
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı tarafından düzenlenen etkinlikte sanatçı Cemal Ünlü öğrencilerle bir araya geldi.
SANAT Haberi


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı tarafından düzenlenen etkinlikte sanatçı Cemal Ünlü öğrencilerle bir araya geldi.

Türk sinema tarihi ile beraber yapılan film müziklerinin anlatıldığı söyleşide Cemal Ünlü 1930’lardan bu yana pek çok film müziği olduğunu söyledi. Ünlü, “Bunların yardımıyla, tanıklığıyla Türk sinemasının bir bölümünü ele almış olacağız. Türk sinemasının kuruluşu 1914 olarak kabul ediliyor. Türk sinemasının hiçbir dönemi sanayileşmemiştir. Sinema, sanatlar içinde en fazla teknik ihtiyacı olan, tekniğe ihtiyaç duyan sanattır. Her anına yatırım yapılması gerekiyor. Gösterilmesi ayrı, çekilmesi ayrı, montajı ayrı. Epey külfetli ve zor bir iş. İstanbul’da ilk film gösterimi 1897 yılında yapılmış. İlk yapılan film de 1914 yılında Yeşilköy’de Rusların yaptığı anıtın yıkılması ile ilgili bir film” dedi.

Film müziklerinden örneklerin dinletildiği söyleşide operetler hakkında da bilgi veren Ünlü “Türk sinemasını kuranlar ilk başta tiyatroculardır. Özellikle Muhsin Ertuğrul bunların başında gelir. Sinemacı kuşağın yetişmesi çok sonradan gelmiştir. Tiyatrocular, yazın tiyatro olmadığı için sinema yaparak hem film çekmişler, hem de geçimlerini sağlamışlar” diye konuştu.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşi, izleyiciler tarafından Ünlü’ye yöneltilen soruların yanıtlanmasının ardından son buldu.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: AKÜ'DE, FİLM, MÜZİKLERİNİN, TANIKLIĞINDA, TÜRK, SİNEMA, TARİHİ, ANLAT
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Melaike, çanı olan kervana arkadaş olmaz.


Hz. Muhammed
Anketler
Afyon'a Raylı sitem yapılmalı mı ?
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Haber Yazılımı