Haber Detayı
16 Ocak 2018 - Salı 20:24
 
AFYONKARAHİSAR 3. KOBİ ZİRVESİ SONUÇ BİLDİRGESİ
Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV), TOSYÖV Afyonkarahisar Destekleme Derneği olarak;
SİVİL TOPLUM Haberi


 

AFYONKARAHİSAR 3. KOBİ ZİRVESİ SONUÇ BİLDİRGESİ

 

Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV), TOSYÖV Afyonkarahisar Destekleme Derneği olarak; Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Afyonkarahisar Esnaf Odaları Birliği ve Afyonkarahisar Ticaret Borsası işbirliğinde, Afyonkarahisar Valiliği, Belediyesi ve Kocatepe Üniversitesi Destekleri ile 8 Aralık 2017 tarihinde Afyonkarahisar Korel Termal Otel’de “KOBİ ve Girişimcilere Sağlanan Destekler”  ve  “Turizm Doğa, Kültür, Spor ve Sağlık” başlığında iki oturumda gerçekleştirilen “Afyonkarahisar 3. KOBİ Zirvesi” nin tespitlerini, ilimiz için geliştirdiği yeni yaklaşımları, KOBİ’lerin yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerinin temelinde ulaştığı sonuçları özetleyerek kamuoyu ile paylaşıyoruz.

  1. Genel Durum

 

Tüm politikalarda KOBİ’lerin yapısının güçlenmesi, kurumsallaşması ve sürdürülebilir büyümelerinin sağlanması esas alınmalıdır.

 

KOBİ’leri olumsuz yönde etkileyen sorunların başında yetiştirilmiş eleman- işgücü temini, pazarlama, bürokrasi, teknolojik altyapı, yönetim ve organizasyon sorunları gibi sorunların yanında en büyük sorun finansal anlamda yaşanan sorunlardır. İşletme sermayesinin yetersizliği, kredi maliyetlerinin yüksekliği ve yetersizliği, alacakların zamanında tahsil edilememesi KOBİ'ler için büyük problem teşkil etmektedir.

 

  1. Sorunlar


• KOBİ’lerin bürokraside karşılaştıkları sıkıntılar sebebi ile dışa açılmada ilerleme sağlayamaması,

• Hizmet sektöründe faaliyet gösteren “Turizm Sektörü” tanıtımının yeteri kadar yapılamaması,

• Türkiye’de bankacılık sistemi tamamen teminata dayalı sistem olmasından dolayı, KOBİ’lerin projelerine finans bulmada sıkıntı yaşamaları,

• KOBİ’lerin yaşadıkları finansal sıkıntılardan dolayı ölçek ekonomisine geçememeleri,

•  Mevcut insan kaynağının etkin bir biçimde yönlendirilememesi,

      • İlimiz firma temsilcilerinin Afyonkarahisar’ın en büyük dış ticaret partneri olan  Çin  Halk Cumhuriyeti vizesi alma konusunda zorluklar yaşamaları,

Afyonkarahisar’da KOBİ’lerin yaşadığı önemli sorunlar olarak dikkat çekmektedir.

 

  1. Çözümler ve Güçlendirilmesi Gereken Hizmet Alanları

 

KOBİ’lere yönelik güncel verilerin oluşturulması, pazar araştırması, eğitim faaliyetlerinin düzenlenmesi, yeni tekniklerin ve yaklaşımların girişimcilere aktarılması aşamasında Sanayi- Üniversite işbirliği daha geniş kapsamlı olarak ele alınmalıdır.

 

İlimizin önemli tesislerinden olan ve bakanlığımıza bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi ilimizin marka değerine büyük katkı sağlamaktadır. Stratejik öneme sahip bu merkezimizde gerçekleştirilecek faaliyetler ile üreticilerin topraklarında ne yetiştirmeleri gerektiği konusunda bilinçlendirilerek aromatik bitki yetiştiriciliğine teşvik edilmelidir.

 

TOSYÖV (İş Birliği Kuruluşları) ve Aromatik Bitkiler Merkezi ortak bir proje çalışmasıyla merkezde girişimcilik eğitimleri düzenleyerek özellikle kadın girişimciler yetiştirilmeli bu eğitime katılan kadınlarımız laboratuvarda hammadde, üretim, ambalaj, paketleme ve pazarlama konularında bilgilendirilerek dünya pazarlarına açılması sağlanabilmelidir.

 

“SANAYİ 4.0”  olgusu toplumların üretim biçimi olarak gelmeleri gereken teknik düzeyi belirleyen bir kavram olmuştur.  Toplum 5.0 akıllı toplum olmanın gereği olarak nesnelerin internetini toplumun yararına kullanan, uzayan insan ömrü ile birlikte deneyimli insan kapasitesini ziyan etmeyen, sanal dünya ile gerçek dünyayı bütünleştiren, çevre sorunlarını ileri teknoloji kullanarak çözen, ülkeyi yeni doğan meslekleri de kullanarak geliştiren bir toplum olma öncül hedeftir. Bu bağlamda, Üniversitelerin Yüksek Teknolojiyle İlgili Akademik Kadroları, İleri Teknoloji Üreten ve kullanan tüm firmaların yöneticileri ile bölgesel olarak çalışmalar masaya yatırılmalıdır.

 

İlde doğa sporları pek çok dalda gelişmiş olduğu gibi 15 bin sporcu kapasiteli UEFA standartlarına uygun ışıklandırmalı stadyum bulunmaktadır. UEFA start 2 belgeli ışıklandırmalı 2 adet sentetik 8 adet doğal çim yüzeyli halı futbol antrenman sahası, 500-100 seyirci kapasiteli 2 adet spor salonu, 60 yataklı kamp eğitim merkezi, 2 adet açık ve 2 adet kapalı tenis kortu, class 2 belgeli ışıklandırmalı atletizm sahası, FİNA standartlarına uygun yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, su kayağı tesisi bulunmaktadır. Bu tesis ilde bulunan 5 yıldızlı otellere çok kısa mesafede olduğu için, bu kadar büyük tesise sahip Afyonkarahisar ilinde uluslararası çaplarda spor müsabakalarının düzenlenmesine ilişkin projelere ağırlık verilmesi gerektiği kanısındayız.

 

Frig Vadisi’nin uluslararası alanda ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde tanıtımının yapılması için TOSYÖV(İş Birliği Kuruluşları) tarafından bilimsel ve teknik çalışmalar yapılması ilin turizmi açısından çok önemlidir.  Ayrıca, şehrimizde konaklama yapan otel misafirlerinin Frig Vadisi ile ilimiz tarihi değerlerini tanımalarına yönelik günübirlik turlar düzenlenmeli, turlar sırasında ilimize özgü yöresel ürünler ikram edilmek suretiyle gelen misafirlere ilimiz tarihi, turizmi ve lezzetleri tanıtılmalıdır.

 

Şehrimizin daha fazla gelişebilmesi, ekonomik açıdan güçlenebilmesi için üretim ağırlıklı, özellikle ihracat konusunda faaliyet gösteren KOBİ’lerin oluşturulması yönünde çalışmaların yapılması gerekmektedir.

İlimizin en büyük dış ticaret partnerlerinden biri olan ve 2016 yılında Afyonkarahisar doğaltaş ihracatından yaklaşık 20’lik pay alan Çin Halk Cumhuriyeti ile ilgili yaşanılan vize problemleri 3. KOBİ Zirvesi’nde Çin Büyükelçisi’ne iletilmiştir. Bu kapsamda ilk adım olarak Çin'in Ankara Büyükelçiliği tarafından vize talebinde bulunan kişilerin bağlı bulundukları meslek örgütleri ve kuruluşlara üyelikleri ile firmalarda çalıştıklarını ispatlayan kişilerden ilave onaylı bir davet mektubu talep edilmeyecek; bunun yerine üyeliklerini ispat etmelerine ilaveten sadece Çin'de bulunan bir firmadan temin edilecek davet mektubu yeterli olacağı belirtilmiştir. Ayrıca, dünyanın en çok turist gönderen ülkelerden biri olan Çin Halk Cumhuriyeti’nden Afyonkarahisar’ın da pay alabilmesi için, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin ülkelerinde bulunan tur acentelerine İlimizi turizm rotalarına eklemeleri için öneride bulunulmuştur.

 

İlimizde kırmızı et sektöründe faaliyet gösteren küçük ölçekli KOBİ’lerin birleştirilerek büyütülmesi yönünde çalışmalara ağırlık verilmeli, bu konudaki devlet destekleri anlatılmalıdır.

 

İhsan BEŞER                Hüsnü SERTESER           Mehmet MÜHSÜRLER           Abdulkadir KONAK

 

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: AFYONKARAHİSAR, 3., KOBİ, ZİRVESİ, SONUÇ, BİLDİRGESİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
EİB Yönetim Kurulu üyeleri 11 dilde dünya ile iletişim kuruyor
AFYON İHH ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİ
Gecek Termal Anonim Şirketi’nin Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi
GİRİŞİMCİLİK MÜLAKATLARI YAPILDI
Bolvadinliler Dayanışma Vakfı Kadir Gecesini kutladı
Kumartaşlı ; Terörün bitirilmesini istiyoruz
GURUR DUYUYORUZ !!! ATSO’NUN PROJESİ DÜNYA GAZETESİ’NDE
Afyonkarahisar İnternet Habercileri Derneği yemekte buluştu
Türkiye Yardım Sevenler Derneği Dernek üyeleri ve bağışçılarıyla iftarda bir araya geldi
“BAYRAĞIMIN ALTINDA NE VAR? PROJESİ
116 ŞEHİT AİLEMİZ TOKİ’DEN EV SAHİBİ OLDU
MUHARREM GÜNAY, ATSO’YU ZİYARET ETTİ
Afyon Sebzeciler Odası ve Hayrat Vakfından İl Başkanı Sezen'e ziyaret
“İLK ENGELDE ROTAMIZI DEĞİŞTİRMEYECEĞİZ”
Afyon MÜSİAD büyümeye devam ediyor
MÜSİAD GENEL BAŞKANINDAN ATSO’YA ZİYARET
ATSO’DA ARABULUCULUK SEMİNERİ DÜZENLENDİ
AFYONKARAHİSAR GENÇLİK MERKEZİ KUDUS'Ü ANLATIYOR
Yurdunuseven sivil toplum örgütlerini ziyaret etti
BOLDAV'DAN KINAMA MESAJI
Kumartaşlı'ya Hocalar ve İscehisar’dan tebrik ziyareti
Afyonkarahisar İş Kadınları Yine Farkındalığa İmza Atacak
ÖZUTKU VE HANCIOĞLU’NDAN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ
SERTESER, A HABER’DE AFYON’UN MERMER İHRACATINI DEĞERLENDİRDİ
KUMARTAŞLI'YA DESTEK ÇIĞ GİBİ
Devlet Demiryolları’ndan ATSO’ya ziyaret
“Bağımlılıklar tedavi edilebilir”
AFYONKARAHİSAR CUMHURİYETİMİZİN KURULMASINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI
ATSO PERSONELİNE AFET BİLİNCİ EĞİTİMİ VERİLDİ
Çiftlik Köyü İlkokulunda boya işleri gerçekleştirildi
HÜSNÜ SERTESER'E ‘HAYIRLI OLSUN’ ZİYARETLERİ SÜRÜYOR
Koçak, “Başkanımızın yanındayız”
İddaa Canlı Skor
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Özlü Sözler
İyilere dost olki; kötülerden emin olursun.


HZ.OSMAN (R.A)
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Alexa
Haber Yazılımı

AFYON HABER

AFYONHABER