Haber Detayı
16 Ocak 2018 - Salı 20:24
 
AFYONKARAHİSAR 3. KOBİ ZİRVESİ SONUÇ BİLDİRGESİ
Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV), TOSYÖV Afyonkarahisar Destekleme Derneği olarak;
SİVİL TOPLUM Haberi


 

AFYONKARAHİSAR 3. KOBİ ZİRVESİ SONUÇ BİLDİRGESİ

 

Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV), TOSYÖV Afyonkarahisar Destekleme Derneği olarak; Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Afyonkarahisar Esnaf Odaları Birliği ve Afyonkarahisar Ticaret Borsası işbirliğinde, Afyonkarahisar Valiliği, Belediyesi ve Kocatepe Üniversitesi Destekleri ile 8 Aralık 2017 tarihinde Afyonkarahisar Korel Termal Otel’de “KOBİ ve Girişimcilere Sağlanan Destekler”  ve  “Turizm Doğa, Kültür, Spor ve Sağlık” başlığında iki oturumda gerçekleştirilen “Afyonkarahisar 3. KOBİ Zirvesi” nin tespitlerini, ilimiz için geliştirdiği yeni yaklaşımları, KOBİ’lerin yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerinin temelinde ulaştığı sonuçları özetleyerek kamuoyu ile paylaşıyoruz.

  1. Genel Durum

 

Tüm politikalarda KOBİ’lerin yapısının güçlenmesi, kurumsallaşması ve sürdürülebilir büyümelerinin sağlanması esas alınmalıdır.

 

KOBİ’leri olumsuz yönde etkileyen sorunların başında yetiştirilmiş eleman- işgücü temini, pazarlama, bürokrasi, teknolojik altyapı, yönetim ve organizasyon sorunları gibi sorunların yanında en büyük sorun finansal anlamda yaşanan sorunlardır. İşletme sermayesinin yetersizliği, kredi maliyetlerinin yüksekliği ve yetersizliği, alacakların zamanında tahsil edilememesi KOBİ'ler için büyük problem teşkil etmektedir.

 

  1. Sorunlar


• KOBİ’lerin bürokraside karşılaştıkları sıkıntılar sebebi ile dışa açılmada ilerleme sağlayamaması,

• Hizmet sektöründe faaliyet gösteren “Turizm Sektörü” tanıtımının yeteri kadar yapılamaması,

• Türkiye’de bankacılık sistemi tamamen teminata dayalı sistem olmasından dolayı, KOBİ’lerin projelerine finans bulmada sıkıntı yaşamaları,

• KOBİ’lerin yaşadıkları finansal sıkıntılardan dolayı ölçek ekonomisine geçememeleri,

•  Mevcut insan kaynağının etkin bir biçimde yönlendirilememesi,

      • İlimiz firma temsilcilerinin Afyonkarahisar’ın en büyük dış ticaret partneri olan  Çin  Halk Cumhuriyeti vizesi alma konusunda zorluklar yaşamaları,

Afyonkarahisar’da KOBİ’lerin yaşadığı önemli sorunlar olarak dikkat çekmektedir.

 

  1. Çözümler ve Güçlendirilmesi Gereken Hizmet Alanları

 

KOBİ’lere yönelik güncel verilerin oluşturulması, pazar araştırması, eğitim faaliyetlerinin düzenlenmesi, yeni tekniklerin ve yaklaşımların girişimcilere aktarılması aşamasında Sanayi- Üniversite işbirliği daha geniş kapsamlı olarak ele alınmalıdır.

 

İlimizin önemli tesislerinden olan ve bakanlığımıza bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi ilimizin marka değerine büyük katkı sağlamaktadır. Stratejik öneme sahip bu merkezimizde gerçekleştirilecek faaliyetler ile üreticilerin topraklarında ne yetiştirmeleri gerektiği konusunda bilinçlendirilerek aromatik bitki yetiştiriciliğine teşvik edilmelidir.

 

TOSYÖV (İş Birliği Kuruluşları) ve Aromatik Bitkiler Merkezi ortak bir proje çalışmasıyla merkezde girişimcilik eğitimleri düzenleyerek özellikle kadın girişimciler yetiştirilmeli bu eğitime katılan kadınlarımız laboratuvarda hammadde, üretim, ambalaj, paketleme ve pazarlama konularında bilgilendirilerek dünya pazarlarına açılması sağlanabilmelidir.

 

“SANAYİ 4.0”  olgusu toplumların üretim biçimi olarak gelmeleri gereken teknik düzeyi belirleyen bir kavram olmuştur.  Toplum 5.0 akıllı toplum olmanın gereği olarak nesnelerin internetini toplumun yararına kullanan, uzayan insan ömrü ile birlikte deneyimli insan kapasitesini ziyan etmeyen, sanal dünya ile gerçek dünyayı bütünleştiren, çevre sorunlarını ileri teknoloji kullanarak çözen, ülkeyi yeni doğan meslekleri de kullanarak geliştiren bir toplum olma öncül hedeftir. Bu bağlamda, Üniversitelerin Yüksek Teknolojiyle İlgili Akademik Kadroları, İleri Teknoloji Üreten ve kullanan tüm firmaların yöneticileri ile bölgesel olarak çalışmalar masaya yatırılmalıdır.

 

İlde doğa sporları pek çok dalda gelişmiş olduğu gibi 15 bin sporcu kapasiteli UEFA standartlarına uygun ışıklandırmalı stadyum bulunmaktadır. UEFA start 2 belgeli ışıklandırmalı 2 adet sentetik 8 adet doğal çim yüzeyli halı futbol antrenman sahası, 500-100 seyirci kapasiteli 2 adet spor salonu, 60 yataklı kamp eğitim merkezi, 2 adet açık ve 2 adet kapalı tenis kortu, class 2 belgeli ışıklandırmalı atletizm sahası, FİNA standartlarına uygun yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, su kayağı tesisi bulunmaktadır. Bu tesis ilde bulunan 5 yıldızlı otellere çok kısa mesafede olduğu için, bu kadar büyük tesise sahip Afyonkarahisar ilinde uluslararası çaplarda spor müsabakalarının düzenlenmesine ilişkin projelere ağırlık verilmesi gerektiği kanısındayız.

 

Frig Vadisi’nin uluslararası alanda ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde tanıtımının yapılması için TOSYÖV(İş Birliği Kuruluşları) tarafından bilimsel ve teknik çalışmalar yapılması ilin turizmi açısından çok önemlidir.  Ayrıca, şehrimizde konaklama yapan otel misafirlerinin Frig Vadisi ile ilimiz tarihi değerlerini tanımalarına yönelik günübirlik turlar düzenlenmeli, turlar sırasında ilimize özgü yöresel ürünler ikram edilmek suretiyle gelen misafirlere ilimiz tarihi, turizmi ve lezzetleri tanıtılmalıdır.

 

Şehrimizin daha fazla gelişebilmesi, ekonomik açıdan güçlenebilmesi için üretim ağırlıklı, özellikle ihracat konusunda faaliyet gösteren KOBİ’lerin oluşturulması yönünde çalışmaların yapılması gerekmektedir.

İlimizin en büyük dış ticaret partnerlerinden biri olan ve 2016 yılında Afyonkarahisar doğaltaş ihracatından yaklaşık 20’lik pay alan Çin Halk Cumhuriyeti ile ilgili yaşanılan vize problemleri 3. KOBİ Zirvesi’nde Çin Büyükelçisi’ne iletilmiştir. Bu kapsamda ilk adım olarak Çin'in Ankara Büyükelçiliği tarafından vize talebinde bulunan kişilerin bağlı bulundukları meslek örgütleri ve kuruluşlara üyelikleri ile firmalarda çalıştıklarını ispatlayan kişilerden ilave onaylı bir davet mektubu talep edilmeyecek; bunun yerine üyeliklerini ispat etmelerine ilaveten sadece Çin'de bulunan bir firmadan temin edilecek davet mektubu yeterli olacağı belirtilmiştir. Ayrıca, dünyanın en çok turist gönderen ülkelerden biri olan Çin Halk Cumhuriyeti’nden Afyonkarahisar’ın da pay alabilmesi için, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin ülkelerinde bulunan tur acentelerine İlimizi turizm rotalarına eklemeleri için öneride bulunulmuştur.

 

İlimizde kırmızı et sektöründe faaliyet gösteren küçük ölçekli KOBİ’lerin birleştirilerek büyütülmesi yönünde çalışmalara ağırlık verilmeli, bu konudaki devlet destekleri anlatılmalıdır.

 

İhsan BEŞER                Hüsnü SERTESER           Mehmet MÜHSÜRLER           Abdulkadir KONAK

 

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: AFYONKARAHİSAR, 3., KOBİ, ZİRVESİ, SONUÇ, BİLDİRGESİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
İstanbul Afyonkarahisar Platformunda büyük buluşma !!!
Gerontologlar Derneğin'den Başkan Acar'a Teşekkür
ESOB’DAN CUMHURİYET BAŞSAVCISI MUSTAFA ÇELENK’E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
MHP İSCEHİSAR’DA AŞKIN, SEYDİLER’DE TOKDEMİR’LE İDDİALI OLACAK
MESLEKİ YETERLİLİK İÇİN 552 MÜRACAAT YAPILDI
TCDD 7.Bölge Kadın Çalışanlardan Atatürk’e Minnet
Mobilya sektöründe derneklerle büyük işbirliği
Helal Expo Fuarı’na İzmir damgasını vurdu
SANAL HAYATTA KAYBETTİĞİMİZ GERÇEKLER SEMİNERİ
SERTESER’İN ÖNERİLERİ DÜNYA GAZETESİ’NDE YER ALDI
ŞUURLU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ (ÖĞDER) KONFERANS DÜZENLEDİ
ATSO YENİLİKÇİ FAALİYETLERE İMZA ATIYOR
SERTESER: YAPISAL REFORMLAR YAPILMALI
AFYON ESOB TESİSİNE HAYRAN KALDI
Meyve suyu ve su ihracatı 300 milyon dolara koşuyor
SİNANPAŞA AK PARTİ BAŞKAN ADAYI FUAT ÖZCAN’DAN ESOB’A ZİYARET
Emirdağ’da Gençliğin Yanında TÜGVA
Zafer Kalkınma Ajansı Toplantısı Afyon'da Yapıldı
TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK
İKİ BANKADAN SERTESER’E ZİYARET
AFYON Cansuyu'ndan Büyük Birlik Partisine Ziyaret
AFYONKARAHİSAR GENÇLİK MERKEZİ KANDİLİ DOLU DOLU KUTLADI
Meyve sebze mamulleri ihracatçıları Çin pazarında büyümek istiyor
MESLEK LİSELERİ’NDE YERLİ, YEŞİL VE YENİ ÖRNEKLER ANLATILACAK
MESLEĞİNİZİN POLİSİ OLMAK ZORUNDASINIZ
AFYON CANSUYU'NDAN İYİ PARTİ'YE ZİYARET
Afyonlu Gazetecilerden Belediye Başkanı Saffet Acar’a Nezaket Ziyareti
HÜSNÜ SERTESER’E ÜÇ ZİYARET BİRDEN
AFYON CANSUYU MHP İL BAŞKANINI ZİYARET ETTİ
İş Kadınlarından Birliktir’e ziyaret
ATSO VE GECEK YÖNETİMİ ORTAK TOPLANTI YAPTI
ŞEKERBANK ZİRAAT ODASIYLA PROTOKOL İMZALADI
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
2019 Mart seçimlerinde, oyunuzu hangi partiye vereceksiniz?
Özlü Sözler
Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.


MEVLANA (R.A)
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı