Haber Detayı
16 Nisan 2016 - Cumartesi 20:52
 
“Afyon’un yeni bir fuar alanına ihtiyacı var”
Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında ilimizde bu yıl beşincisi açılan Afyonkarahisar Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı dolayısıyla ülkemizdeki tarım ve fuarcılık değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
DİĞER Haberi


Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında ilimizde bu yıl beşincisi açılan Afyonkarahisar Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı dolayısıyla ülkemizdeki tarım ve fuarcılık değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

“Fuara tüm emeği geçenleri kutlarım”

Bu yıl ilimizde beşinci kez açılan Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarını gezdiğini belirten Basın Odası’nın moderatörü Gazeteci İsmail Akar, “Fuarda iş makinelerinden iş elbiselerine varıncaya kadar geniş yelpazede çeşitli ürünler sergileniyor. Tarım makineleri üreticilerinin ürettikleri tüm ürünleri çiftçilere tanıtabilmek için yoğun bir gayret içinde olduklarını gördüm. Çok sayıda firma stant açılmış. Özellikle ilçelerimizden pek çok ziyaretçi olduğunu gözlemledim. Örneğin Sandıklı ilçemizden 600’den fazla kişinin fuarı görmeye geldiğini öğrendim. Bu katılımın Ziraat Odaları başkanlarının öncülüğünde olduğunu söylemek gerekir. Fuara tüm emeği geçenleri kutlarım” şeklinde konuştu.

“Fuarlar üreticiler tüketicilerin karşılaştıkları alanlardır”

Fuarcılığın çok önemli olduğunu belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Maalesef il olarak fuarcılıkta istediğimiz düzeye gelemedik. Ancak açılan fuarlara ilimizde ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiğini not düşmek gerekir. Açılan fuarda tarımla ilgili araç gereç üretenler araçlarını sergiliyorlar. Fuarlar üreticiler tüketicilerin karşılaştıkları alanlardır. Üretici ürettiği makine ve aletleri hem ilimizden hem de il dışından gelen ziyaretçilere sergilerken, ilgili alandaki yeni üretimlerini de tanıtmış oluyor. Tarım alanındaki araç gereçleri fuarda sergileyen Afyonlu üreticilerimiz başka illere de satış yaparak il ekonomimize de katkı sunmuş oluyorlar. Sandıklı ilçemiz tarımla ilgili makine üretiminde başı çekiyor. Bu da bizler için sevindirici. Bir sürü yeni öğrendiğimiz araç ve makinelerin Sandıklı’da üretildiğini öğreniyoruz. Mesela Çobanlar’da üretilen patpatların ülkemizde girmediği il, ilçe ve köy kalmadı. İnşallah tarım alanındaki zorlukları bu tarz üretimlerle aşabiliriz” diye değerlendirmede bulundu.

“Gelecek yıldan itibaren fuarın uluslararası nitelikte olacak”

Fuara 123 firmanın katıldığını kaydeden Gazeteci Polat Yılmaz, “Fuarın açılışında konuşan Vali Yardımcısı Kamil Kıcıroğlu, gelecek yıldan itibaren fuarın uluslar arası nitelikte olacağını söyledi. Bu oldukça önemli bir gelişme. Demek ki bu şekilde bir talep ve büyüme potansiyeli var. Benim eleştirim fuarın eski Ankara yoluna göre dizayn edilmiş olmasınadır. Bence yeni bir fuar alanı yapılmalıdır. Buna ihtiyaç vardır. Bu Organize Sanayi Bölgesi veya Susuz civarlarında olabilir. Yola daha yakın olmalıdır. Hızlı tren falan geldiğinde ilimizin ağırlık noktası batıya doğru kayıyor. Fuar madem ticari bir fonksiyon ise ben yerinin taşınması gerektiğini düşünüyorum. Hem de görünüm olarak panayır havasından da kurtulacaktır. Şu andaki mevcut fuar alanının da park veya sosyal alanlar olarak insanların kullanımına bırakılması lazımdır” şeklinde görüşlerini ifadelendirdi.

“Tarımda da ilimiz önemli üretimler yapan bir il durumunda”

İlimizde son yıllarda fuarcılıkla ilgili bir gayret olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “İlimizin ulaşım imkânları ve belli sektörlerin merkezi olmasından dolayı fuarcılık gelişiyor. Tarımda da ilimiz önemli üretimler yapan bir il durumunda. Eskiden İzmir Fuarı herkes için çok önemliydi. Ama günümüzde İzmir Fuarı da önemini kaybetti. Çünkü İstanbul’da fuar merkezleri açıldı, insanlar oraya gidiyorlar. Belli sektörler dünyanın belli merkezlerini bu konuda merkez haline getiriyor. Zürih’te ev tekstili, Hollanda’da tarımla ilgili önemli fuarlar var. Afyon’un da böyle bir çıkış yolu bulup bir konuda iyi olması gerekiyor. Fuarcılıkla ilgili çalışıp, hem ülkemizi hem de dünyayı ilimize çekebilmemiz lazım. Fuarda tüm sektörün kalbini attırabilirsek bu fuar gelenekselleşecektir. İlimizde açılan tarım fuarı bu şekilde değil ama yine de yaşıyor. Bir traktör alıcısı gelip orada alabiliyor. Normalde bunun toptancısının gelip alması lazımdır. Büyük fuarlarda bu şekilde olur” diye konuştu.

Basın Odası’nın son bölümünde Uğur Dündar’ın sunduğu Halk Arenası programının ilimizde yapılması konusu da değerlendirildi.

 

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: “Afyon’un, yeni, bir, fuar, alanına, ihtiyacı, var”,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
REKTÖR SOLAK´TAN BAŞKAN ÇOBAN´A ZİYARET
AKÜ-AFSÜ-MEGABİRLİK MEDYA ARASINDA PROTOKOL
ENERJİYE DÖNÜŞEN ATIKLAR GELECEĞİ HAZIRLAR
İL EMNİYET MÜDÜR VEKİLİNE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
Adnan Oktar operasyonu ile ilgili detaylar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan'da
SON DAKİKA !! Orgeneral Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanlığına atandı
Türkiye’nin ihracat hedefi 170 milyar dolar, EİB’nin 14 milyar dolar
Çinli gıda ithalatçıları Türk lezzetlerini ithal etmek için Türkiye’ye geldi
İşte E-Devlet'tin yeni hizmeti !!!
Orgeneral Arif Çetin’den Vali Mustafa Tutulmaz’a Ziyaret
Gurbetçilerin hangisi Türkiye'de İki Yıl Araç Bırakabilir?
Afyonkarahisar Valisi seçim çalışmalarını takip etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan Radyo Ortak yayınında konuştu
Survivor 2018'e veda eden isim belli oldu!
Vali Mustafa Tutulmaz Emniyet Müdür Vekiliniz ziyaret etti
Afyonkarahisar Valiliği Halk Toplantısı yapılacak
Afyonkarahisar Valisis AÇEMDER Üyelerini Kabul Etti
WhatsApp yaş sınırlaması uygulamasını hayata geçiyor
Afyon Osmanlı Camii Erenler'de Hizmete Açıldı
Darıcalılar, Mahalle iftarlarına devam ediyor.
Afyon Yöresel Tatlıları yarışa girdi
Emirdağ'da Sertifikalı çoban dönemi başlıyor
Afyonkarahisar’da Mart kapıdan baktırdı
MİNİKLERDEN ÖRNEK PROGRAM
“Kumalar Dağına kayak merkezi”
AKÜ SOSYOLOJİ ÖĞRENCİLERİ 600 FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDU
İLAHİYATÇI YAZAR ÖMER DÖNGELOĞLU ŞUHUT'TA KONFERANS VERDİ
AFSU KONTAK KAPATIYOR !!
“AFYON HALKI ÇOK HASSAS”
Vali Tutulmaz, Afyon'da bulunan radyoları ziyaret etti
YURTDIŞINDA 42 İMAM HATİP LİSESİ VAR
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Yazarlar
Bizim Gazete
Anketler
2019 Mart seçimlerinde, oyunuzu hangi partiye vereceksiniz?
Özlü Sözler
Az iş gören el daha hassas olur


Shakespeare
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı