Haber Detayı
19 Aralık 2017 - Salı 08:52
 
Afyon, Tiyatroyu seviyor..
Afyonkarahisar halkının tiyatroyu çok sevdiğini dile getiren Genel Sanat Yönetmeni Elmas, “Halkımızın tiyatroya karşı teveccühü var.
SANAT Haberi


Afyonkarahisar halkının tiyatroyu çok sevdiğini dile getiren Genel Sanat Yönetmeni Elmas, “Halkımızın tiyatroya karşı teveccühü var. Hatta artık öyle bir hale geldi ki, insanlar sürekli gördükleri yerde ‘Yeni oyun ne zaman başlıyor?’ ‘Kimin oyunu?’ gibi sorular soruyorlar. Daha öncesinde böyle sorulara rastlamazdık. Halkımız tiyatroyu seviyor” dedi

 

Afyonkarahisar Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun çıkardığı 13 oyunu izlemek için 100 binden fazla tiyatro severin salonları doldurduğunu dile getiren Genel Sanat Yönetmeni Hasan Elmas, Afyonkarahisar halkının da tiyatroya olan bakışının her geçen gün olumlu yönde değiştiğini dile getirdi. Belediyesi Şehir Tiyatrosunda 9 yılını doldurduğunu dile getiren Genel Sanat Yönetmeni Hasan Elmas, geçen 8 yılda 13 oyun ile Afyonkarahisar halkının karşısına çıktıklarını söyledi. Genel Sanat Yönetmeni Elmas, “Tiyatro bizim sevdamız. Bu anlayış ve özveri ile yola çıktık. Bu sene Belediyesi Şehir Tiyatrosunda 9 yılımız. 8 yılda toplam 13 oyun oynadık. Her oyunda 7-8 bin seyircimiz oldu ve olmaya da devam ediyor. Halkın teveccühü var. Hatta artık öyle bir hale geldi ki, insanlar sürekli gördükleri yerde ‘Yeni oyun ne zaman başlıyor?’ ‘Kimin oyunu?’ gibi sorular soruyorlar. Daha öncesinde böyle sorulara rastlamazdık. Artık insanlarımız hangi oyunu oynayacağımızı soruyor. Bu hakikaten çok güzel. Şuanda da inşallah Kasım sonu veya Aralık başı bir oyun hazırlıyoruz. İnsanlarımız artık hangi oyunu bu yıl oynayacağımızı merak ediyorlar. Şöyle söyleyebilirim 8 yılda Afyonkarahisar’da tiyatro acısından çok şey değişti” dedi.

TİYATROYA VERİLEN ÖNEMİ SEÇMELERDE DAHA RAHAT GÖRDÜK

Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Hasan Elmas, tiyatroya verilen önemin her geçen gün artması nedeniyle oyuncu seçmelerindeki sayınında arttığını dile getirdi.  Elmas, şunları dile getirdi; “Tiyatroya olan bakışın değişmesi ile oyuncu seçmelerinde de sayımız arttı. İlk yıl seçmeler yapmak istediğimizde 11 kişi katılmıştı. Yani 8 yıl öncesinden bahsediyorum. Hatta o yıl katılan 11 kişiyi tiyatroya aldık. Bu arkadaşlarla birlikte tiyatroda farklı oyunlarda oynadık. En son yaptığımız seçmelere katılan kişi sayısı 70’i geçti. Bu da tiyatroya bakış acısının halkımız gözünde ne kadar değer kazandığını görebiliriz.”

YANİ ÖN YARGILI OLMAMAK LAZIM

Genel Sanat Yönetmeni Hasan Hüseyin Elmas, tiyatro konusunda ön yargılı olunmaması gerektiğini dile getirerek, bununla ilgili konuşmasını verdiği örnekle şöyle anlattı; “Halka bir şeyi vermeden başarılı olup olmayacağını anlayamayız. Mesela operadan bahsedelim. ‘Opera seviyor musun? Hayır sevmiyorum’ nerde bilmiyorsun ki opera nasıl sevip sevmediğini anlayacaksın. Bu halka operayı getiririz, izletiriz. İzlettikten sonra ben bunu sevmedim. Onu anlarız. Yani ön yargılı olmamak lazım. Biz bu halka 8 yıldır oyun sergiliyoruz.”

TİYATRO BİR AŞKTIR

8 yılda 13 oyun sahnelediklerini ve her oyunu 25 kere oynadıklarını belirten Genel Sanat Yönetmeni Elmas, “İnsanlarımız 8 yıldır teveccüh gösteriyorlar ve oyunu izlemeye geliyorlar. Bir oyunu 25 kere sahneliyor. 25’inde de dolu salona oynuyorum. Bu gerçekten önemli. Bu Afyonkarahisar’da tiyatro var ve oluşmuş demektir. Şuanda tiyatroyu bırakalım diyelim buna halkın tepkisi oluşur. Halk artık biliyor ve seviyor. Bizim tiyatromuzun yanında kıymetli kardeşlerimizde tiyatro yapmaya başladılar. Bunlarda önemli. Örneğin benimle birlikte çalışan arkadaşımız Baro’nun tiyatrosunu çalıştırdı. Yarın doktorlarda diyebilir veya başka meslek kolları da diyebilir. Tiyatroyu iş olarak düşündüğünüz zaman başarılı olmanız mümkün değil. Çünkü tiyatro aşktır” diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKANIMIZ BİZLERE BÜYÜK DESTEK VERİYORU

Genel Sanat Yönetmeni Hasan Hüseyin Elmas, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın tiyatroya büyük bir önem verdiğini dile getirdi. Elmas, şöyle konuştu; “Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban bey tiyatroya çok büyük teveccüh gösteriyorlar. Bunu bütün samimiyetimle söylüyorum. Başkanımızın bizim yanımızda olduğunu ve kıymet verdiğini, bizi desteklediğini çok hissediyoruz. Bizde elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Yine söylüyorum bize destek olan başta Başkanımız olmak üzere Emel Sarlık ve idarecilerimize teşekkür ediyorum.”  KAYNAK : Afyon Hisar Gazetesi 

Kaynak: (AHG) - Afyon Hisar Gazetesi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Afyon,, Tiyatroyu, seviyor..,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Dilber Ay hayatını kaybetti !!
YETİŞKİNLER RESİM YAPTI - Sanatı şehirden köye taşıdılar
AFYON'DA PERDELER TİYATRO GÜNÜNE ÖZEL OLARAK AÇILDI
Muhammed Rıdvan Sadıkoğlu - ABDESTSİZ GÖNÜLLERİMİZLE ANCAK BU KADAR !
TÜRK MÜZİĞİ YARIŞMASI EGE BÖLGESİ BİRİNCİLERİ AFYONKARAHİSAR GENÇLİK MERKEZLERİ OLDU
BİLGİ YARIŞMASINDA GURUP BİRİNCİSİ OLDUK
EMDERT PÜRNEŞE TİYATRO OYUNU !!
Söz Dizisinde Avcı Şehit Oldu !!
HEMDERT PÜRNEŞE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
AFYON HALK OYUNLARI İL YARIŞMASINDA BOY GÖSTERECEK
Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU - Rahmet Diliyorum
LOKMAN ÖZKUL’UN YENİ KİTABI RAFLARDA YERİNİ ALDI !!
Boyasız Göçük Düzeltme
Desenli Renkli Asfalt
Burcu Tatlıses ve Pinhani Aynı Sahnedeydi!
AFYON BELEDİYE ŞEHİR TİYATROSU PERDELERİNİ AÇIYOR
En Yüksek Fiyatlarda Antika Alımı
TAŞPINAR DERGİSİNİN 20.SAYISI YAYINDA
AFYONKARAHİSAR ŞEHİR TİYATROMUZA BİR ÖDÜL DAHA
AFYON'DA GÖNÜLLERİN PASI SİLİNDİ
Afyon’da Yılbaşı Eğlencesi Fuar Ecehan’da yaşanacak !!!
Şeb-i Arûs gösterisi Afyonkarahisar'da
AKÜ'DE KARMA FOTOĞRAF SERGİSİ
Canan Bayram'dan muhteşem türkü
BAYAT KİLİMLERİ, KİLİM ATÖLYESİNİ ZİYARET !!
2018 yılının en iddialı Aşk şarkısı Neslihan'dan !! Yar Mısın Yara Mısın ?
Cihan Tuna Arslan gerçekte kimdir?
AFYON ŞEHİR TİYATROSU OYUNCULARINI ARIYOR
Ayhan Kalkan’ın İz Bırakanlar Kitabı Okurlarıyla Buluştu
"RENGİGÜL" KİTABI TANITILDI
HAMM´DA AFYON FIRTINASI !!!
Sanatçı Hasan Yılmaz, Sünnet Şölenine geliyor
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Yazarlar
Bizim Gazete
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
"Dünyada dört nimet vardır, bunlar kendisine verilen kişi dünya ve ahiretin hayrını görmüştür.Bunlar; Zikreden dil, Şükreden kalp, Sıkıntılara katlanan beden ve saliha kadın.."


Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı