Haber Detayı
21 Haziran 2016 - Salı 13:58
 
Afyon Palyatif Bakım Merkezi Devlet Hastanesi’nde hizmetinizde
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Anestezi Uzmanı Dr. Sevtap Darçın konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Darçın anestezi alanıyla ilgili bilgiler verdi.
SAĞLIK Haberi


“Dış anestezi, ameliyathane dışında yapılan anestezidir”

Anestezinin vücudun bütününün ya da sadece belirli bir kısmının bazı uygulamalar sayesinde ağrıya duyarsız hale getirilmesi olduğunu belirten Darçın, “Anestezi genel ve bölgesel anestezi olmak üzere ikiye ayrılır. Anestezi şekli, Anestezi polikliniğinde muayene olan hastaların olacakları ameliyata, yaşlarına ve ek hastalıkları olup olmamasına göre değişir. Dış anestezi, ameliyathane dışında yapılan anestezidir. Bronkoskopi, endoskopi, kolonoskopi gibi işlemler sırasında dış anestezi uygulanır” diye bilgi verdi.

“Engelliler Devlet Hastanesi’nde anestezi altında diş tedavisi olabilirler”

Özellikle engelli çocukların ağız açma problemleri nedeniyle diş tedavilerinin yapılamadığını söyleyen Darçın, “Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne başvuran bu tür hastalar belirli günlerde Devlet Hastanesi ameliyathanesinde anestezi altında diş tedavisi olabiliyorlar. Bu konuyu daha önce duymamış olan engelli yakınlarına duyurmuş olalım” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Talebe göre yatak sayımızın artması beklenmektedir”

Afyon Devlet Hastanesi’nde 14 yataklı Palyatif Bakım Merkezi’nin Ocak ayından itibaren faaliyete geçtiğini kaydeden Darçın, “Merkezimiz yaşamı tehdit eden hastalıklardan kaynaklanan problemler ile karşılaşan hastaların yaşam kalitesini arttırmak ve başta ağrı problemi olmak üzere tüm fiziksel problemlerin erken tespit edilmesi ve değerlendirilmesi için kurulmuştur.  İlerleyen süreçte talebe göre yatak sayımızın artması beklenmektedir” dedi.

Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Afyon, Palyatif, Bakım, Merkezi, Devlet, Hastanesi’nde, hizmetinizde, ,
Haber Videosu
Yorumlar
2.Lig Kırmızı Grup
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Özlü Sözler
Az iş gören el daha hassas olur


Shakespeare
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Alexa
Haber Yazılımı