Haber Detayı
29 Ağustos 2017 - Salı 23:29
 
AFYON-HAMM KARDEŞLİĞİ 10 YAŞINDA
Afyonkarahisar ile Hamm şehrin kardeş şehir oluşunun 10. senesi dolayısıyla "İki Şehrin Hikayesi" isimli kutlamaların Afyonkarahisar ayağı bitirdi. İki kardeş şehrin bugüne kadar yaşanan tüm ortak çalışmalarının ortaya konduğu 10. seneye özel etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu
GÜNDEM Haberi


Partnerlik fikrinin nasıl oluştuğu, ilk imza atar, ilk resmi ziyaretler, ilk projeler ve benzeri konularla alakalı bilgi, doküman ve resimlerden oluşan sergi açılışıyla başlayan kutlamalar, Hamm Parkı açılışıyla devam etti.  İki şehirde yaşayan ilklere şahitlik etmiş kişilerle yapılan röportajlar ve şehirleri anlatan belgesel filmin tanıtımı da yeniden bu kutlamalarda beğeniye sunuldu. Etkinlikler iki şehrin gençlerinin karşılıklı olarak şarkı ve dans figürleri sergilendiği gecede sanki doruğa yaptı. Alakayla izlenen gösterilerin yanı sıra Afyonkarahisar Belediyesi tarafından bu sene 16.’sı tertip eden Beynelmilel Halk Oyunları Şenliği'nde katılan ekiplerde sahne aldı. Gecenin nihayetinde atılan havai fişekler ise semanı renk cümbüşüne çevirdi..

KARDEŞ ŞEHİR KUTLAMALARINDA GÖRKEMLİ FİNAL

       Afyonkarahisar Belediyesi ve Almanya’nın Hamm şehirinin kardeş şehir oluşunun 10. yılı dahilinde Afyonkarahisar’da tertip eden kutlamalar renkli görüntülere sahne oldu. Geride kalan 10 yıllık müddet zarfında bir hayli alanda ortak projeye imza atan Afyonkarahisar Belediyesi ve Hamm Belediyesi 10. sene etkinliklerinde sergiledikleri müzik ve dans gösterileriyle sanki izleyenleri büyüledi.

       Afyonkarahisar yöresine ve Hamm şehrine ait müzik ve dans gösterilerini  sergileyen her iki şehrin gençleri,  performanslarıyla büyük alkış aldı. Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi Yıldırım Aktaş’ın şefliğinde Afyon’lu gençler Almanca, Hamm’lı gençler ise Türkçe şarkılar seslendirerek eşsiz bir müzik ziyafeti sundu.

LİSELER ARASI KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜ İMZA ATTI

    Gecede ayrı olarak Süleyman Demirel Fen Lisesi ile Hamm Landschulheım Schloss Heesen okulu arasında kardeş şehir protokolü imza attı. Kutlamaya katılan yurttaşlara bir de sürpriz vardı. Geceye katılanlar arasında yapılan kura çekiminde talihlili 15 kişiye bisiklet, 15 kişiye de tablet armağan edildi. Afyonkarahisar Belediyesi tarafından bu yıl 16.’sı tertip eden Beynelmilel Halk Oyunları Şenliği'nde katılan halk oyunları gruplarının gösterileriyle devam eden kutlamalar havai fişek gösterileriyle bitti. 

“ZAFER HAFTAMIZDA BİZLERİ YALNIZ BIRAKMADILAR”

          Gecede her iki Belediye Başkanı da birer konuşma yaptılar. Afyonkarahisar ile Hamm şehiri arasında 10 yıldan fazla bir vakittir süren kardeş şehir ilişkilerinden söz ederek konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban; bu kardeşlik ilişkisinin yalnızca belediyeler arasında olmadığını söyledi. Başkan Çoban; “Ticaret ve Endüstri Odalarımız, okullarımız, işadamlarımız, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, kardeş şehir ilişkisi içerisinde kendi alanlarında daimi ilişkilerini devam ettiriyor projeler üretiyorlar. Bu senede kardeş şehrimizin çok değerli Belediye Başkanı Petermann, eşi Bayan Petermann ve takriben 50 kişilik bir kurul Zafer Haftamızda bizleri yalnız bırakmadılar. Ayrı olarak bu yıl Hamm’lı gençlerimiz ve sanatçılarımız beş gün öncesinden gelerek Afyon ve Türk Müziklerini öğrendiler. Bu vesileyle bir sefer daha tüm misafirlerimize katılımlarından dolayı teşekkür ediyor, kardeş şehir ilişkilerimizin bundan sonra da artarak devam etmesini umuyorum” dedi.

“ARKADAŞLIĞIN KÖKLERİ KARŞILIKLI SAYGI, DÜRÜSTLÜK VE DEĞER VERMEDİR”

         Hamm Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann ise 10. yıla erişen kardeş şehir ilişkilerindeki arkadaşlığa dikkat çekti. Petermann; “Aslında "Arkadaşlık" ne demektir? Kelime mananına göre arkadaşlık "İnsanların birbiri ile karşılıklı olarak hoşlanmalarına dayanan ilişkisidir." Şimdi ben buna bu kadar kuru biçimde bakmayacağım. Arkadaşlığın manası çok daha fazladır. Arkadaşlık bugünden yarına oluşmaz. Daha uzun bir süreçtir. Arkadaşlığın büyümesi ve gelişmesi gerekir. Arkadaşlık bir manada bir ağaç ile karşılaştırılabilir. Bir ağaç, narin bir fidan olarak başlar ve on yıllar süresince sürekli büyümeye devam eder. Aynı zamanda kökleri beslenmesini sağlar ve ihtiyaç duyulan desteği verir. Bu resimde kalmak için arkadaşlığın kökleri karşılıklı saygı, dürüstlük ve değer vermedir. Şehirler arasındaki arkadaşlıkta da bu değişik değildir. Buna güzel bir örnek bizim iki şehrimizdir. Değişik ülkelerde bulunan iki şehir. Ancak yeniden de benzer meseleleri ve zorlukları olan iki şehir.  Ancak her şeyden önce, geçen on sene içerisinde aralarında derin bir arkadaşlık gelişen iki şehir” diye konuştu.

“AFYON’DAKİ KUTLAMALAR BİR MÜKEMMELDİ”

          İki şehrin kardeşlik hikayesini anlatarak sözlerine devam eden Petermann; “Sayın Bayanlar ve Baylar,takriben on sene önce dönemin Belediye Başkanı Abdullah Kaptan ve ben, şehirsel ortaklık konusunda resmi anlaşma imza attık. Ancak bir şehirsel ortaklık kurmak tam olarak ne demektir? Bu yalnızca iki şehri birbirine bağlayan resmi bir hareket midir? Finansal, coğrafi veya diğer nedenlerden dolayı? Veya bir şehirsel ortaklık daha fazlası mıdır? Bizim iki şehrimiz için bu çok daha fazlasıdır: Daha şehirsel ortaklık anlaşmasında "iki şehir arasındaki bağın kararlı olarak daimi ayakta tutulacağı" sözünü verdik. Ve "yalnızca ortaklığı desteklemek dışında, bu arada karşılıklı anlayışın sağlanabilmesi ve sulh içerisinde bir birlikteliği sağlamlaştırmak için her iki şehrin insanlarının teşebbüslerini de destekleyeceğimizi" dile getirdik. Kulağa biraz hantal gelen bu ifade aslında temelinde çok kolay. Afyon ve Hamm arasındaki ortaklık şehirlerimizde yaşayan insanlar arasındaki arkadaşlıktır. Bu arkadaşlık, kişisel ilişkiler ve karşılaşmalardan can bulmaktadır. Mutlu ve zor dönemlerde beraber ayakta durmaktan can bulmaktadır. Arkadaşlığımız tek tek kişilerden daha güçlüdür ve hatıran da ötesini yaşamaya devam edecektir. Arkadaşlığımız yeni perspektifler açar. En güzel örnek burada Afyon'da son günlerde yapılan kutlamalardır: Bu mükemmel sene dönümü programı, bilhassa onu oluşturan insanlardan hayat buldu. Geçtiğimiz haftalar ve aylarda her iki şehirden mesul kişiler tüm bunları gerçekleştirmek için çok gayret harcadılar. Elbette programı hayatla dolduranlar ilk olarak gençler ve genç yetişkinler idi. Bunu söylerken tenis turnuvasından, dansçıların ve müzisyenlerin birlikte sahne almasından ve etkileyici resim sergisinden söz ediyorum. Tabii ki Akarçay’daki halk danslarını, fuar alanındaki konseri veya "Hamm Parkı"'nın açılışını ehemmiyetsizleştirmek istemiyorum; zira onlar etkileyici performanslardı. Ancak benim için "Şehirsel ortaklığımızın ruhu" özellikle Hamm ve Afyon'dan birçok gencimizin katılımlarına yansımaktadır: Birlikte bir şeyler sahneleyen iki şehir ve iki ülkenin gençleri. Bir hafta boyunca birlikte idman yapan, arada ümitsizliğe düşen fakat sonunda harika bir performans sergileyen gençler. Ancak bu sahneleme "sadece" antrenmandan çok daha fazlası idi. Geçtiğimiz günlerde gençler birlikte çok vakit geçirdi: Birlikte konuştular, güldüler ve birbirlerini tanıdılar. Birbirlerini anladılar ve bu yolla olası ön yargıları ortadan kaldırdılar” dedi.

AFYON'U VE TÜRKİYE'Yİ TANIDIM VE SEVDİM”

         Yıllar süren arkadaşlıkların karşılıklı güven ve anlayışa dayandığına dikkat çeken Petermann; konuşmasını şöyle bitirdi.“Bu konuda Hamm ve Afyon kural dışı değildir. Ancak yine de bir arkadaşlık her zaman kolay değildir. Bir arkadaşlık her zaman güllük gülistanlık değildir. Ve aksine veya tam da bu yüzden arkadaşlık, uğruna mücadele vermeye değer, değerli bir şeydir. İki şehrimizin geçen yıllarda birlikte büyümesi ile ilgili çok mutluyum. Tam da bu günkü zamanda, bizim birbirimizle konuşmamız ehemmiyetlidir. Birbirimizden uzaklaştırılmaya müsaade etmeyip, arkadaşlığımıza sarılmamız. Bunda güzel karşılaşmalar ve tecrübeler ve aynı şekilde, doğru sözün kardeşliğimizde her zaman yeri olduğu şuurunun yeri vardır. Önümüzdeki senelerde bu ortaklığı sürdürmeye devam edelim: Yalnızca birbirleri ile konuşanlar, birbirlerini anlayabilir. 18 senedir belediye başkanıyım ve en başından bu yana bunun içinde olmayı bir onur kabul ediyorum. Her zaman birliktelik için gayret harcayanlar hesabına, meslektaşım Burhanettin Çoban ve selefi Abdullah Kaptan’a teşekkür etmek istiyorum. Askeri darbe günlerinde beraber demokrasiden yana tavır aldık. Afyon'u ve Türkiye'yi tanıdım ve sevdim. Papa Franziskus'tan bir alıntı ile sözlerimi bitirmek istiyorum: "Böyle bir karşılaşmada anahtar sözcük diyalogdur. Ve diyalog dışarı çıkmak demektir - söz ile ve kişinin kendisi ile birlikte. Sözünü söylemek ve diğerinin sözünü dinlemek. Burada iki söz birbiri ile karşılaşır, iki düşünce. Bu bir yolun ilk etabıdır. Ancak sadece diyalogda kalmamalıdır. Ayrıca kalpler de karşılaşmalıdır. Söz, kalp, eller, çok basit! Bir çocuk dahi bunu yapabilir." Bu özellikle de bizim şehirlerimizin ortaklığı için geçerlidir. Son olarak ortaklığımız için her şeyin en iyisini ve hepinize de Yaradan’nın bereketini diliyorum. Çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: AFYON-HAMM, KARDEŞLİĞİ, 10, YAŞINDA, ,
Haber Videosu
Yorumlar
2.Lig Beyaz Grup
Yazarlar
Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı