Haber Detayı
24 Mart 2016 - Perşembe 15:58
 
AFYON BELEDİYESİNDEN SURİYELİ TÜRKMEN KARDEŞLERİMİZE YARDIM ELİ
Afyonkarahisar Belediyesi, Suriye’de yaşam mücadelesi veren Türkmen kardeşlerimize yardım eli uzattı. Afyonkarahisar Belediyesi, bütçesinden oluşturduğu kaynakla, içerisinde kuru gıda ve bebek mamasının bulunduğu tırı, dualar eşliğinde Türkmen kardeşlerimize ulaştırmak üzere yola çıkarttı.
GÜNDEM Haberi


Afyonkarahisar Belediyesi, Suriye’de yaşam mücadelesi veren Türkmen kardeşlerimize yardım eli uzattı. Afyonkarahisar Belediyesi, bütçesinden oluşturduğu kaynakla, içerisinde kuru gıda ve bebek mamasının bulunduğu tırı, dualar eşliğinde Türkmen kardeşlerimize ulaştırmak üzere yola çıkarttı.

"DUYARSIZ KALAMAYIZ"

                Akarçay’da düzenlenen uğurlama töreninde duygulu anlar yaşanırken, Suriye’de akan kan ve gözyaşının son bulması temennisinde bulunuldu. Afyonkarahisar Belediyesi’nin geçmişi yüz yıllara dayanan komşuluk kardeşlik ve gönül bağımız olduğu Suriye’deki Türkmen kardeşlerimizin sıkıntılarına duyarsız kalamayacaklarına dikkat çeken Başkan Burhanettin Çoban; daha önce de bu şekilde üç defa Belediye kaynaklı yardım tırlarını Suriye’ye gönderdiklerini bu kez ilk defa Türkmen kardeşlerimize özel olarak bu yardımı Kızılay vasıtası ile gönderdiklerini ifade etti.

100 BİN LİRA DEĞERİNDE KURU GIDA VE BEBEK MAMASI

                Suriye Türkmenleri denince akla sadece Bayırbucak Türkmenleri gelmemesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Burhanettin Çoban, “ Onlar sadece Hatay tarafındaki Türkmen kardeşlerimiz. Ama Suriye’nin tamamında Halep bölgesinde, Lazkiye bölgesinde hatta Şam civarında bile 10 binlerce Türkmen kardeşimiz var.  Suriye’de belki de sadece 500’e yakın Türkmen Köyü var. O bölgeye sık sık gitmiş biri olarak bunu iyi bilenlerden birisiyim. Bugün Afyonkarahisar Belediyesi tamamen kendi bütçesinden oluşturduğu kaynakla kuru gıda ve çocuk maması olarak farklı bir konsepte yardım tırını gönderiyor. Bu yardım tırı Kilis’deKızılay’a teslim edilecek ve onlar vasıtasıyla Suriye’nin iç tarafında dağıtılacak. Arasında mercimek, nohut, fasulye, konserve ve bebek mamasının da bulunduğu yaklaşık 100 bin lira tutarında gıda yardımında bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

"ZALİM ESED’E KİM DESTEK VERİYORSA"

                Gerek Türkmen kardeşlerimizin gerekse Müslüman kardeşlerimizin yaşanan zulümden bir an önce kurtulması temennisinde bulunan Başkan Burhanettin Çoban, “Allah onları bu zulümden kurtarsın, ihtiyaçlarını gidersin tarihte olduğu gibi kardeşlik ilişkilerimiz devam etsin. Oradaki mazlum kardeşlerimiz de o zulme uğrarken zalim Esed’e kim maddi ve manevi destek veriyorsa Allah onların da o imkânlarını ellerinden alsın” duasında bulundu.

“İBRAHİM AKKENT’İN DESTEĞİ HERKESE ÖRNEK OLSUN”

                Yardım tırının Suriye’ye ulaşması konusunda sponsorluk desteğinde bulunan İşadamı İbrahim Akkent’e de teşekkür eden Başkan Burhanettin Çoban;  “hem sivil toplum kuruluşlarımızın hemde belediyemizin Suriye’ye yardım faaliyetlerini duyunca nakliyecilik işi ile meşgul olan İbrahim Akkent kardeşimiz, bana telefon açtı.  “İki yada üç tırı herhangi bir bedel almadan nakliyesini kendim sağlamak istiyorum” dedi. Bizim tırımıza da böyle bir sponsorluğu gönülden yaptı. Bu uygulama tüm hemşehrilerimize örnek olsun” diye konuştu.

              "BELEDİYEMİZE TEŞEKKÜR EDERİM"

                Afyonkarahisar Belediyesi’nin Suriye’deki Türkmen kardeşlerimize gösterdiği yakın ilgi ve yardımlarının tüm kesimlere örnek olması temennisinde bulunan Türk Kızılay’ı Afyonkarahisar Şube Başkan Yardımcısı Turhan Çoban, Bayurbıcak Türkmenleri’nin Suriye’de bin yıldan fazla yaşadıklarını hatırlattı. Bayurbıcak Türkmenlerinin son zamanlardaki savaş nedeniyle sıkıntılı günler yaşadığını ifade Türk Kızılay’ı Afyonkarahisar Şube Başkan Yardımcısı Turhan Çoban, bölgeye son 5 yıldır bir çok yardımının gönderildiğini söyledi. Türk Kızılay’nın bu konuda çok duyarlı olduğunu aktaran Turhan Çoban; yardımda bulunmak isteyenlerin cep telefonlarından 2868 mesaj göndermelerinin yeterli olacağını ifade etti.

                Yapılan konuşmaların ardından içerisinde kuru gıda ve bebek mamasının bulunduğu yardım tırı, İl Müftüsü Şükrü Kabukçu tarafından yapılan dualar eşliğinde Türkmen kardeşlerimize ulaştırmak üzere yola çıktı. 

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: AFYON, BELEDİYESİNDEN, SURİYELİ, TÜRKMEN, KARDEŞLERİMİZE, YARDIM, ELİ ,
Haber Videosu
Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyon'a Raylı sitem yapılmalı mı ?
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Haber Yazılımı