Haber Detayı
15 Temmuz 2016 - Cuma 01:08
 
Afyon Bedesten Çarşısı yeniden hayat buluyor !!!
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl yenileme çalışmalarına başlanan tarihi Bedesten Çarşısı yeniden hayat buluyor.
SANAT Haberi


1914 yılında Hacı Bekir Tiryaki tarafından projesi Fransız mimara çizdirilerek Ermeni bir ustaya yaptırılan çarşı, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından restore ediliyor. Osmanlı dönemi eserlerinden olan ve günümüze kadar zamanla yıpranan ve bazı yerlerinde yıkıntılar oluşan çarşıda restorasyon çalışmaları son aşamaya geldi.

      Hatırlanacağı üzere tarihi Bedesten Çarşısının restore edileceği haberi,  çarşı esnafı tarafından sevinçle karşılanmış yıllardır yıpranmaya maruz kalmış bu yapının yeniden hayat bulması tüm kesimlerin takdirini toplamıştı. Mimarisiyle göz kamaştıran Bedesten Çarşısı tamamlandığında kent kültürüne büyük zenginlik katacak. Restore çalışmaları ilk etapta çatıdan başlayıp, dış cephe onarımlarıyla devam etti. Daha sonra zemindeki taşlar tek tek sökülerek aynı taşların onarımı ve tamiratı yapıldı ve düzenlenmesiyle çalışmalar sona erdi.

       Restoreyle birlikte çarşıdaki tüm dükkânların vitrinleri de tek tip ahşap vitrin haline geldi. . Ayrıca çarşı etrafında konuşlanmış, görüntüyü bozan binalarda kat yıkımına gidildi.  Restorasyon çalışmalarının sona gelindiği ve 64 dükkânın bulunduğu Bedesten çarşısında faaliyet gösteren esnaflar restorasyon süresince taşınmadan hizmet vermeyi sürdürdü. 

BEDESTEN ÇARŞISINDA NELER YAPILDI?

-İç ve dış dükkanların doğramaları yenilendi, eskiyen demir kepenkleri sökülerek yerine otomatik ahşap görünümlü kepenkler takıldı…

- Dış dükkanların taşıyıcı sistemleri yenilenirken, üst kattaki pencere ve demir parmaklıklar tamamen değiştirildi….

- Daha önce açıkta olan ve büyük tehlike arz eden elektrik sistemi yer altına alınarak günümüz şartlarına uygun revize edildi…

- Esnafın internet ihtiyacı için fiber internet hattı çekildi….

- Kırılan ve çürüyen sütun başlıkları ile kaideleri tamamlandı…

- Zemin taşları tek tek sökülerek numaralandıktan sonra zemini düzeltilip aynı yerlerine yerleştirildi….

- Çatı sistemi tamamen yenilendi ve koridor alanlarındaki ışıklık camları değiştirildi.

- Dış dükkânların bina kotları projeye uygun olarak aynı seviyeye çekildi, böylelikle tarihi yapının beden duvarları açığa çıkartıldı.

Bedesten hakkında bilinmeyenler?

             1900’lu yılların başlarında yapımına başlanan Bedesten Çarşısında şu an itibariyle toplam 64 dükkân bulunuyor. Çarşı, Bekirzade Tirkyakioğlu’nun belediye başkanlığı döneminde yapılmaya başlanıyor. Tiryakioğlu, Çarşının yapımını bizzat takip ediyor. İlk olarak tüm çarşının 4 kat üzerine yapılması planlanmış ve o şekilde inşaata başlanmış. Bekirzade Tirkyakioğlu Bedesten ’in inşaatı devam ederken oğlunu kaybediyor ve hayata küsüyor. Tirkyakioğlu, inşaatı devam eden Bedesten Çarşısını bitmeden akrabalarına dağıtıyor, akrabaları ise planı sürdürmeyerek inşaatı noktalıyor ve çarşıyı kiralama yoluna gidiyor. Bu yüzden Bedesten ‘in bir kısmı tamamlanıp 4 kata ulaşırken, bir kısmı 3 kat yada 2 katta kalarak yarım bir vaziyette bırakılmış. Şu anda ikinci katın tavanı bazı dükkânların çatısı haline gelmiş durumda.  sağlıklı bir çatıya sahip olmayan Bedesten, günden güne kar ve yağmur suyundan etkilenerek deformasyona uğramış, yıpranmış ve yok olma tehlikesiyle baş başa kalmıştı.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Afyon, Bedesten, Çarşısı, yeniden, hayat, buluyor, !!!,
Haber Videosu
Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Haber Yazılımı