Haber Detayı
12 Eylül 2018 - Çarşamba 23:13
 
ABDULLAH MAHİR ERKMEN ÜSKÜP'TE ELE ALINDI
Şehirlerin, çoğunlukla gönüllü, sevdalı, kültürel aktörler bulunmaktadır.
YAŞAM Haberi


Onların hayata veda etmesi, tarifi zor bir aşkla bağlı olduğu şehre katkı yapmasına engel teşkil etmemektedir. Bu husus yüzyıllar sonrası için de geçerlidir. İstanbul, Ankara, Konya, Erzurum, Edirne; Bursa, Darende, Tokat, Kahramanmaraş, Ödemiş gibi konumları, durumları birbirinden farklı şehirler açısından da aynı durum söz konusudur. Nene Hatun, Mevlana, Emir Sultan, Somuncu Baba, Hacı Bayram Veli, Gazi Osman Paşa, Sütçü İmam, Mustafa Bengisu gibi şehrin kimliği ile bütünleşenler yanında, yaşadıkları yerleşim birimini araştıranlara kaynak vazifesi görenler de bulunmaktadır.

 

Türklüğün ağır darbelere maruz kaldığı, uluslararası platformlarda siyasi, hukuki, askeri ve içtimai ıstıraplar yaşamak zorunda kaldığı XX. Yüzyılın hemen başında Anadolu'nun küçük ancak kadim bir yerleşim yerinde dünyaya gelen ve yetişen, çocukluk yıllarında Meşrutiyet ile tanışan, Trablusgarp, Balkan ve Birinci Dünya Savaşı dramlarına şahitlik eden, Milli Mücadele hareketine henüz gençlik yaşlarında bir gazeteci olarak dahil olan, silahlı mukavemetin, bağımsızlığın liderine ve Cumhuriyetin kurucusuna hayatı boyunca bağlı kalan, yayınladığı gazete, yazdığı makale ve kitaplarla, hukuk adamlığı, siyasetçiliği ile Afyonkarahisar, Anadolu, Türkiye, Türklük ve beşeriyete ehemmiyetli katkı sağlayan Abdullah Mahir Erkmen, bir çok yakın dönem kültür araştırmasına kaynak vazifesi görmüştür. Bundan sonra gerçekleştirilecek araştırmalara da kaynaklık edecek, karanlık noktaları aydınlatacak bilgileri, tarihe not düşmüştür. Sadece not düşmemiş bizatihi, bunların ülkenin en seçkin kütüphane raflarında yer almasını sağlamıştır. Baro Başkanı, Gazete sahibi, eğitimci, gazeteci, yazar, siyasetçi gibi sıfatları hayatı boyunca itina ile taşımaya çalışmıştır.

 

Onun hayatı, mücadelesi, hayatı ve eserleri hakkında 2017 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde başlatılan Abdullah Mahir Erkmen'in Hayatı ve Eserleri başlıklı Kariyer Destek Proje araştırması Anadolu Türkünün, geçen yüzyıldaki tarihi gelişimini, Afyonkarahisar ve çevre şehirler bağlamında mahalli açıdan takip imkanı vermektedir. Milli Mücadele, Takrir-i Sükun, tek- parti yönetimi, çok partili siyasi yaşama geçiş, demokrasi, demokrasimize ilk darbe ve muhtıra gelişmelerini, taşrada aktif bir şahsiyet üzerinden incelemek genellemeleri engellemekte, bir çok detayın gün yüzüne çıkmasını sağlamaktadır. Aynı şekilde hukukçuların meslek kuruluşu Afyonkarahisar Barosunun kuruluşu hemen sonrasında yöneticiliği bir müddet ara verdikten sonra yeniden başkanlığı tarihi renklilik ve zenginlik arz etmektedir. Darbe ve muhtıralara iltifat etmemiş, itibar göstermemiştir.

 

Haber Gazetesinin sahibi, Atatürk döneminde yayınlanan Kocatepe'nin ilk Yazı İşleri Müdürü, Türk Ocağı, Halkevi, Cumhuriyet Halk Partisi il başkanı, Afyon Barosu Başkanı, Türklüğün haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşaması yolculuğuna, Afyonkarahisar'ın kalkınması ve zenginleşmesi çabalarına kalemiyle gönülden destek veren, Osman Attila'nın, Behçetoğlu Muzaffer Görktan'ın, Mehmet Saadettin Aygen'in, Recep Yaşayacak'ın, Mehmet Türkak'ın, Osman Çizmeciler'in, Tuncer Ulutürk'ün, Metin Gürer'in, Galip Leblebicioğlu'nun ve Turgay Şahin'in kalemiyle kamuoyunun gündeminde tutulan bir şahsiyet olmuştur.

 

Akademik etkinlikler genelden özele, özelden genele evrensel kazanımlar sağlama amacını taşımaktadır. Bunlardan birisi olarak 5-8 Eylül 2018 tarihlerinde Makedonya'da Uluslararası Balkan Üniversitesi bünyesinde, Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu, Gazi Üniversitesi, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi, Ahmet Yesevi Üniversitesi, Anadolu Kültürel Araştırmalar Derneği ve Gelecek Vizyonlar Dergisinin desteğiyle, Türk Tarih Kurumu  ve Türk Dil Kurumu başkanlarının da bizzat katılımıyla düzenlenen III. Uluslararası Sosyal Bilimler Araştırmaları Kongresi'nin Birinci Oturumunda Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Turan Akkoyun "Afyonkarahisarlı Abdullah Mahir Erkmen" başlıklı tebliğiyle bahsi geçen proje araştırmasında ulaşmış olduğu verileri, bilimsel bir değerlendirmeye tabi tutmuş, ilim camiasıyla paylaşmıştır. Bilimsel araştırma sunumunun, yazarın vefatının kırkıncı yılına rastlaması da ayrıca dikkate değer bir tevafuk olmuştur.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: ABDULLAH, MAHİR, ERKMEN, ÜSKÜP'TE, ELE, ALINDI,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
ZAFER KENT ORMANI'NDAKİ KUŞLAR BÜYÜLÜYOR !!
İdeal Erkek Mont Modelleri
Afyon Cenaze Duyuruları !!
Lütfen Dikkat ! Baca Temizliğine Dikkat Edin
Milletvekili Ali Özkaya'nın annesi vefat etti !!
Afyon Cenaze Duyuruları !!!
Başkan Acar’dan 7 Şehit Askerimiz İçin Taziye Mesajı
Pkk tuzak kurdu, 4 şehit, 5 yaralı !!!
Afyon Cenaze İlanları !! Bugün aramızdan ayrılanlar !!
Harikulade Bayan Elbise Modelleri
Fonksiyonel Bayan Mont Çeşitleri
Kozmetik Ürünlerinde Doğru Ürün Seçimi Neden Önemli
Muavin Deniz Gökçe hayatını kaybetti, İşte Acı tesadüf..
Kumartaşlı Yumurta'nın Acı günü !!! Yasin Erdem hayatını kaybetti !!!
Kocatepe Asri Mezarlığını harika bir görünüme kavuşacak
Dazkırı İlçe Jandarma Komutanı Halit Kasap dualarla uğurlandı !!!
Afyon Cenaze İlanları ( 25/08/2018 - 01/09/2018 )
CUMHURİYET BAŞSAVCISI ÖZEL’DEN VEDA ZİYARETİ
Kurban Bayramında ihtiyaç sahiplerine "CAN SUYU" geliyor.
Kalın Hırka Modellerinde Seçiminiz Şık Görünmenizi Sağlar
Uzun Elbise Modelleri İle Geceye Damganızı Vurun
AFYON KOCATEPE MEZARLIĞI YENİLENİYOR
Eski Sağlık Bakanı Dr. Halil İbrahim Özsoy Vefat etti !!!
Tesettür Giyim Siteleri
Bayan Mont - Bayan Mont Modelleri İle Sıcacık Kışlar
Afyonkarahisar'da yağış hızlandı !!!
Spor Giyim
AFYON YÜNTAŞ'TA HEDEF KALİTE VE KONFORLU ULAŞIM
YUNUS TORTOP VEDA ZİYARETİ
Afyon, İsmail Erhan TOKMAN'ı son yolculuğuna uğurladı
AFYON CENAZE İLANLARI - 15/07/2018
Paintball
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı