Haber Detayı
31 Mayıs 2017 - Çarşamba 00:19
 
49 bin 888 mükellef borçlarını yapılandırdı
Defterdar Vekili Murat Toy düzenlediği basın toplantısında ilimizde geçmiş dönemlerden bu yana 79 bin 628 borçlu mükellef bulunduğunu belirterek, bu mükelleflerden 49 bin 888 kişinin yapılandırma başvurusu yaptığını ve 330 milyon 728 bin liralık borcun yapılandırıldığını kaydetti.
EKONOMİ Haberi


Defterdar Vekili Murat Toy, Vergi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin yaptığı basın toplantısında şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği üzere 19.08.2016 tarihli resmi gazetede 6736 sayılı Bazı alacakların yeniden yapılandırılması hakkında kanun yayınlanmıştır. Bu kanun mükelleflerimize;  Vergi Borçlarında taksitlendirme. Bazı cezaların silinmesi, Gecikme zamlarında Yurt içi ÜFE oranında güncelleme, Varlık barışı, İhtilafların çözümü, Matrah ve vergi artırımı ile vergi incelemesinden muafiyet, 50 liranın altındaki borçların silinmesi gibi birçok imkanlar getirmişti. Bu imkanlardan yararlanmak için mükelleflerimizin en geç 31 Ekim 2016 tarihine kadar Gelir İdaresi Başkanlığımızın internet sitesinden veya bağlı oldukları vergi dairelerine şahsen veya posta yoluyla müracaat etmeleri gerekiyordu. Bu kapsamda ilimizde Gecikme zamları dahil 764 milyon liralık yapılandırılması gereken bir borç bulunmaktaydı. İlimizde geçmiş dönemlerden bu yana 79.628 borçlu mükellef bulunmaktaydı. Bu mükelleflerden 49.888 kişi yapılandırma başvurusu yapmış olup, 330.728.000 liralık borç yapılandırılmıştır. Yapılandırma kapsamında mükelleflerin peşin ödeme, 6, 9, 12, 18 aya kadar taksitlendirme hakları mevcuttu. Yapılandırma yapan mükelleflerin ilk taksitlerini 30 Kasım 2016 tarihine kadar, 2. taksidini ise 2017 Ocak sonuna kadar ödemeleri gerekiyordu.”

 

2 TAKSİDİN DÜZENLİ ÖDENMESİ ZORUNLU

Yapılandırmanın bozulmaması için 2 taksidin düzenli yatırılmasının zorunluluk arz ettiği kaydeden Toy, “30 Kasım 2016 tarihinde mükelleflerimizin yapılandırmalarının bozulmaması ve ilk taksitlerini ödeyebilmeleri için vergi dairelerimiz gece saat 24.00 e kadar açık bulundurulmuştur.

Ancak 27.01.2017 tarihli resmi gazetede yayınlanan 6770 sayılı kanun ile; Borçlarını yapılandırmış ancak ilk taksitlerini herhangi bir sebeple ödeyememiş mükelleflere yeni bir hak verilmiştir. Yapılandırmanın 1. ve 2. taksidinin 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödenmesi halinde yapılandırma devam edecek, ayrıca ocak ayında ödenmesi gereken 2. Takside 4 ay eklenmiş ve bu suretle diğer taksitlere de 4 er ay eklenmiş olmaktadır. Yani taksitler ocak ayından itibaren 4 ay ötelenmiştir. Ayrıca bu kanunla peşin ödeme imkanı da sağlanmıştır. Bu suretle mükelleflerimize tekrar süre kazandırılmış ve ödemesini aksatanlara yeniden bir fırsat tanınmıştır. 6736 sayılı kanuna göre yapılandırılan borçlardan süresinde ödenmeyen 1. Taksit ile 2017 Ocak ayında ödenmesi gereken ve 2017 mayıs ayına ertelenen 2. taksidin son ödenme süresi 31 mayıs 2017 tarihinde sona erecektir. Kanunun getirdiği haklardan yararlanmaya devam etmek için bu imkanın iyi değerlendirilmesi ve bu fırsatın kaçırılmamsı gerekir. 2011 yılından bu yana 6111, 6552, 6736 ve en son 7020 sayılı kanun olmak üzere 7 yılda 4 yapılandırma kanunu çıkarılmıştır. Burada amaç ödeme güçlüğü içinde bulunan mükelleflerimize kolaylık sağlamaktır. Mükelleflerimizin Son ödeme günü olan 31 Mayıs 2017 tarihin yapılması gereken ödemelerini aksatmamaları ve konunun önemi için, İlimizde bulunan Sivil toplum kuruluşları ziyaret edilerek işbirliği sağlanmıştır. Diğer taraftan ulaşabildiğimiz mükelleflerimizle birebir temasa geçilerek gerekli hatırlatma yapılmıştır. 27 Mayıs ve 28 Mayıs tarihlerinde cumartesi ve Pazar günü vergi dairelerimiz açık tutulmuş ve tahsilata devam edilmiştir. Yine 30 Mayıs ve 31 Mayıs günlerinde yani hem bugün hem de yarın gece saat 24,00 e kadar vergi dairelerimiz açık tutulacaktır. Mükelleflerimizin yapılandırmalarının bozulmaması için Defterdarlık olarak her türlü yardım ve kolaylık sağlanmakta olup bu imkan ve fırsatın iyi değerlendirilmesini mükelleflerimize tavsiye ediyoruz” diye konuştu. >>Hayati Kanat

Kaynak: (AHG) - Afyon Hisar Gazetesi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: 49, bin, 888, mükellef, borçlarını, yapılandırdı,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Türk gıda ürünleri Venezuella’nın gözdesi oldu
EİB ihracatını tarım ve madencilik sektörü sırtlandı
Gaming Mouse Özellikleri
Çikolata Hediyeler
Caraskal - Her Ağırlığa Uygun Caraskal
Konfeksiyon sektörü Vikingleri sevdi
Özel sektörde çalışanları ne kadar zam alacak? İşte o oran...
Baskılı Tişört
Bayanlar Hangi Tarz Ayakkabıları Seviyor
Türkiye, Avrupa Birliği nezdinde Daimi Tarım Ataşesi atayacak
Egeli makineciler tıkır tıkır ihracat yapıyor
BENZİNE VE MAZOTA İNDİRİM GELİYOR !!
Peynirciler Petrol, Afyon-Konya yolunda Hizmete Açıldı !!
AFYON PTT YÖRESEL ÜRÜN İNDİRİM KAMPANYASI !!!
Göz Dolduran Kadın Mont Modelleri
Freze Tezgahı Ürünlerinin Çok Kapsamlı Tanıtım Alanı
Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü Paris’te güçbirliğine gitti
Ekran Kartları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
İhracat Akademisi start aldı
Vizyon Havacılık’ın 2500 m²’lik Hangarı Yarın Açılıyor…
Sağlıklı beslenme, beyin sağlığını koruyor
Afyonkarahisar PTT 101 adet otomasyona açık işyeri ile hizmet veriyor
KAPASİTE GELİŞTİRME TEKNİK EKİBİ AFYON'A GELDİ
HİDROMEK VE DEMMAK – DEMMER EL ELE,
Katar’a ihracatta yeni hedef 1 milyar dolar
Egeli ihracatçılar Brexit fırsatlarını radarına alacak
Fatih Özkösemen Digitalzone’da!
Enflasyonla mücadelede hükümetimizi sonuna kadar destekliyoruz”
Yeni Rahle Modelleri ve Fiyatları
Türk Doğaltaşları, İtalya’da görücüye çıktı
Fransa'ya konfeksiyon ihracatı 1 milyar dolara koşuyor!
EİB ihracatında Eylül bereketi
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
2019 Mart seçimlerinde, oyunuzu hangi partiye vereceksiniz?
Özlü Sözler
Gazabını yutucu, sır saklayıcı, ayıp örtücü ol…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı