Haber Detayı
23 Şubat 2017 - Perşembe 12:15
 
2+1 KONUTLAR İÇİN SÖZLEŞME SÜRECİ BAŞLIYOR
Afyonkarahisar Belediyesi ile TOKİ işbirliğinde, Çetinkaya Mahallesi'nde yapılan 2. Etap (434) Toplu Konut Projesi'nde, Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve Müzakere Tutanağı imzalama işlemleri, 27 Şubat- 17 Mart tarihleri arasında T.C. Ziraat Bankası Afyonkarahisar Şubesi'nde gerçekleştirilecek.
RESMİ İLAN Haberi


                Hak sahiplerinin katılımıyla kısa bir süre önce konut belirleme kurası çekilen, 434 konut için sözleşme süreci başlıyor. Afyonkarahisar Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, T.C. Ziraat Bankası Afyonkarahisar Şubesi'nde satış talimatları doğrultusunda, 434 hak sahibi ile 27 Şubat- 17 Mart tarihleri arasında Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve Müzakere Tutanağı imzalama işlemi geçekleştirilecek. Açıklamada ayrıca, Toplu Konut İdaresinin satış talimatı ile ilgili şu bilgiler verildi:

•             Konut alıcıları, alternatiflere göre ödeme planı seçimlerini, Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama aşamasında yapacaklardır.

•             Sözleşme imzalama aşamasında konut alıcılarından, seçilen satış alternatifine göre belirlenecek peşinat miktarı (başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar) tahsil edilecektir.

•             B1 tipi (2+1) konutlar için; Borç bakiyesi, seçilen alternatife göre aylık taksitler halinde alınacaktır. Borç bakiyesi ve aylık taksitler, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olanına göre arttırılacaktır.İlk taksit ödemesi, konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle yapılacaktır. İlk dönemsel artış,teslim tarihini takip eden dönem/ay itibariyle başlatılacaktır.

•             Hak sahiplerine, becayiş (karşılıklı konut değiştirme) yapma hakkı verilmiştir. Bu durumda, her iki asil hak sahibi de, Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve Müzakere Tutanağı imzalama aşamasında Bankada becayiş yapmak istediklerine ilişkin ilgili dilekçeyi imzalayacaktır. Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalandıktan sonra herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.     

•             Alıcıların peşin ödeme ile konut satın almaları durumunda herhangi bir indirim uygulanmayacaktır.

•             Satış Sözleşmesi imzalanması sırasında başvuru sahibi değişikliği ve benzeri değişiklikler ile iptaller yapılmayacaktır. Ancak, Sözleşme imzalama esnasında konut alıcısının bilgilerinde yazım hatası yapılması gibi asıl başvuruyu nitelik olarak değiştirmeyen değişiklikler veya iptaller Banka tarafından yapılabilecektir.

•             Başvuru sahiplerinden aşağıdaki belgeler istenecektir.

•             T.C. Nüfus Cüzdanı veya nüfus cüzdanı yerine geçen fotoğraflı ve onaylı kimlik belgesi ve bu belgenin bir adet fotokopisi ve T.C. kimlik numarası (Şube tarafından kişinin dosyasında saklanacak).

•             Sözleşmenin vekâleten yapılması durumunda, adına sözleşme imzalayacak kişi için düzenlenmiş, “Adıma Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalamaya yetkilidir.” veya “Adıma Gayrimenkul alımı ile ilgili her türlü belgeyi imzalamaya yetkilidir.” ifadesini içeren noter tasdikli Vekâletname ve vekil olan kişinin nüfus cüzdanı veya yerine geçen belge.

•             Gayrimenkul Satış Sözleşmeleri, ekte yer alan“Konut Belirleme Kurası” sonucunda belirlenen konut alıcıları listesi, konut bilgileri ve konut satış fiyatları esas alınarak imzalanacaktır.

•             Sözleşme imzalama aşamasında, kura sonucu belirlenen konut alıcıları ile kura sonucu belirlenen konut için, ilgili konutun peşinat miktarından başvuru bedeli olarak yatırılan tutar düşüldükten sonra kalan tutar tahsil edilecektir.

•             Sözleşme işlemleri sırasında Müzakere Tutanağı da konut alıcılarına imzalatılacaktır.

•             Açıklanan satış bedellerine KDV dâhil edilmemiştir. Satışı yapılan konutun teslim tarihinde, başlangıçtaki satış fiyatı ve teslim tarihine kadar tahakkuk eden dönem artışı tutarları toplamı üzerinden hesaplanan toplam satış bedeli esas alınarak, 3065 sayılı yasa kapsamında geçerli KDV oranı üzerinden Katma Değer Vergisi tutarı peşin tahsil edilecektir. Ayrıca, teslimden sonraki 6 aylık artış dönemlerin başında, borç bakiyesine uygulanan artışlardan da, artış tutarı üzerinden izleyen ilk taksit ödemesinde KDV tahsil edilecektir.

                Konutların devir işlemleri;

                B1 tipi konutlar için;hak sahibi olup, Sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir. Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri fesih edilecektir.

                Devir esnasında, devir edene ait varsa ödenmemiş taksit, emlak vergisi, ortak gider aidatı, sigorta ücreti vb. tüm borçlar kapatılacak, konut alıcıları için başlangıçta aranan şartların tamamı devir alan üçüncü şahıslarda da aranacaktır.

Kaynak: (AB) - Afyon Belediyesi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: 2+1, KONUTLAR, İÇİN, SÖZLEŞME, SÜRECİ, BAŞLIYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Afyonkarahisar Valiliği'nden Derneklere Duyuru !!
DİNAR TOKİ 86 KONUT İLE İLGİLİ DUYURU
Afyon İşkur Duyuru yaptı !!
Sezen; “Bayramlar önemli dayanışma günleridir”
AKÜ'DE “Sınav Koordinasyon Kurulu” TOPLANDI
Afyon Belediyesi Açıkladı !!!
Afyon Defterdarlığından Duyuru !!!
ESKİ AFYON MÜFTÜSÜ , BAŞKAN YARDIMCISI OLDU
Basın sermaye çevrelerinin oyuncağı olmamalıdır
NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN BÜYÜK KOLAYLIK
Camilerde Kur'an Öğretimi Kursları Açıldı!
İLAN-REKLAM VERGİSİ MÜKELLEFLERİNE DUYURU
TOKİ Ahmatpaşa’da temeli attı
AFİMDER OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL TOPLANTISI
2016 yılı sonuçları açıklandı
AFYON GAZETECİLERİ DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN BASIN AÇIKLAMASI
AFYON BELEDİYESİ YARDIMDA SINIR TANIMIYOR
2017 Ramazan Bayramı Vaazı
‘‘Koruyucu ilaçlama yapmayı unutmayın…’’
BAKAN VEYSEL EROĞLU YİNE MÜJDELER VERİYOR
T.C. ÇAY KAYMAKAMLlGr KÖYLERE HİzMET GÖTÜRME BİRLİGİ İHALE İLANI
Milat Gazetesi yazarı Mehmet Nuri Yardım Tgrt'ye yüklendi
Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü
BAŞKAN'DAN İSTANBUL’UN FETHİNİN 564.YILI MESAJI
Afyon Cumhuriyet meydanı ihaleye çıkıyor
SGK’dan Serteser’e ziyaret
“19 Mayıs, milletimizin istiklal meşalesini yaktığı gündür”
Milli park sınırları dışına çıkarılan alanlar, tarihi sit sınırlarının da dışına çıkarılmıştır
BAŞKAN ÇOBAN'IN BERAT KANDİLİ MESAJI
DEFTERDARLIKTAN SON BİR ŞANS DAHA !!!
BASIN DUYURUSU: BOLDAV’DA YÖNETİM KURULU DEĞİŞİKLİĞİ.!
DUYURU : İLAN-REKLAM VERGİSİNDE SON GÜNLER
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Yazarlar
Bizim Gazete
Anketler
2019 Mart seçimlerinde, oyunuzu hangi partiye vereceksiniz?
Özlü Sözler
Dünyada iki yüzlü olanlar, kıyamet günü ateşten iki yüzlü olarak gelirler.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı