Haber Detayı
25 Nisan 2018 - Çarşamba 09:18
 
24 Haziran Seçimlerinde Görev Almak İsteyenler Ne Yapmalı?
24 Haziran Seçimlerinde Görev Almak İsteyenler Ne Yapmalı?
GÜNDEM Haberi


24 Haziran Seçimlerinde Görev Almak İsteyenler Ne Yapmalı?

 

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinin erken seçim olarak 24 Haziran 2018 tarihine alınması ile seçimlerde yapılacak olan iş ve işlemlere ilişkin çalışmalar Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılmaya başlandı.Seçimlerde oy kullanma esnasında görev yapacak olan sandık kurullarında Sandık kurulu başkanı ve sandık kurulu üyelerinden birisi memurlar arasından atanmaktadır.Memurların sandık kurulu başkanı olarak veya sandık kurulu üyesi olarak seçimlerde görev yapmak için ne yapması gerektiği,herhangi bir yere başvuru yapıp yapmayacağı hususunu bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

 

24 Haziran.2018 tarihinde yapılacak olan erken seçimde oluşturulacak olan sandık kurullarına ilişkin yasal düzenleme 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile yapılmıştır.Yine ilgili kanununa göre yapılacak olan iş ve işlemlerle ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulunca yayınlanmış olan 135/1 sayılı genelge bulunmaktadır.İlgili kanun ve genelgede yer alan alan düzenlemelere göre memurların sandık başkanı ve sandık kurulu üyesi olmaları hakkındaki hükümler aşağıda gösterilmiştir.

 

Sandık Kurulu Başkan Olacak Memurların Seçimi

 

298 sayılı Seçim kanununun Sandık kurulu başkanının belirlenmesi başlıklı 22. maddesinde “İlçede görev yapan tüm kamu görevlilerinin listesi, mülki idare amiri tarafından yerleşim yeri adresleri esas alınmak suretiyle ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına gönderilir. İlçe seçim kurulu başkanı, bu kamu görevlileri arasından ihtiyaç duyulan sandık kurulu başkanı sayısının iki katı kamu görevlisini ad çekme suretiyle tespit eder ve bu kişiler arasından mani hali bulunmayanları sandık kurulu başkanı olarak belirler.” hükmü yer almaktadır.

 

Kanun maddesinde yer alan hükme göre seçim bölgesinde çalışmakta olan tüm memurların isim listeleri mülki idare amirince seçim kuruluna gönderilmektedir.135/1 sayılı genelgeye göre de Kurulun, siyasi partilerden seçilmiş asıl üyelerinden her biri, ilçe seçim kurulu başkanınca verilecek süre içinde yukarıdaki fıkrada gösterilen nitelikte birer liste düzenleyerek başkanlığa verir.

 

Bu şekilde mülki idare amirlerince gönderilen listeler ile siyasi partiler tarafından verilmiş sandık kurulu başkanı olacaklara ilişkin listelerde yer alan isimler arasından kura yöntemi ile Sandık Kurulu Başkanı seçimi yapılır.

 

Kanun maddesinden ve ilgili genelgeden anlaşılacağı üzere sandık kurulu başkanı olarak görev yapacak olanların seçimi kura yöntemi ile belirlenmektedir.

 

Sandık Kurulu Üyesi Olacaklar Memurların Seçimi

 

298 sayılı seçim kanununun Sandık kurulu üyelikleri başlıklı 23. maddesine göre sandık kurulları toplam 6 üyeden oluşmaktadır.5 üye siyasi partilerce bildirilmekte 1 üye ise memurlar arasından görevlendirilmektedir.298 sayılı kanununda yer alan “İlçe seçim kurulu başkanı, sandık kurulunun kalan bir asıl ve bir yedek üyesini belirlemek için önce, 22 nci maddenin birinci fıkrası uyarınca bildirilen listeden sandık kurulu başkanı olarak belirlenmeyenler arasından, ihtiyaç duyulan sandık kurulu üye sayısının iki katı kamu görevlisini ad çekme suretiyle tespit eder ve
bu kişilerden mani hali bulunmayanları sandık kurulu asıl ve yedek üyesi olarak belirler” hükmü gereğince sandık kurulu üyesi olacak olanlarda mülki idare amirlerince belirlenen listeler veya siyasi partiler tarafından gönderilen sandık kurulu başkanı olabileceklere ilişkin listelerde yer alan ve sandık kurulu başkanı olmayan kişiler arasından kura yöntemi ile seçilmektedir.

 

Yukarıda yer alan mevzuat hükümlerinden de anlaşılacağı üzere memurların sandık kurulu başkanı olarak veya sandık kurulu üyesi olarak başvuru yapmalarına gerek bulunmamaktadır.İlgili görevliler ilgili makamlarca gönderilen listeler üzerinden kura çekimi yöntemi ile belirlenmektedir.

 

Kaynak: mevzuatınyeri

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: 24, Haziran, Seçimlerinde, Görev, Almak, İsteyenler, Ne, Yapmalı?,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
AFYON EĞİTİM VAKFI’NA BÜROKRASİNİN İLGİSİ SÜRÜYOR
Brunson davası başladı: 4’üncü kez hakim karşısında
AFYON EĞİTİM VAKFI ÜLKEMİZE HİZMET EDİYOR
AFYONKARAHİSAR BARO BAŞKANI TURGAY ŞAHİN OLDU !!
MEHMET BOZTEPE´DEN ÇOBAN'A ZİYARET
Emniyet ve Jandarma Alarmda
AFYONKARAHİSAR BAROSU RUHSAT TÖRENİ
AFYON'DA MARKETLER DENETLENDİ
EKMEK ZAMMI İÇİN 4 İLÇEDEN ÜÇÜNE RET, BİRİNE ONAY ÇIKTI
NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK TUTULACAK
“Türkiye ekonomisi, tehditler ve saldırılarla yıkılmayacak kadar güçlüdür”
Afyon Belediyesinde 2019 yılı bütçesi görüşülecek
Öğrencilerin Huzur ve Güvenliği Önemli !!
Afyon Valiliğinden Duyuru !!!
AFYON'DA AŞURE ETKİNLİKLERİ
Menderes’in idam edildiği saatte “27 Mayıs” açıklaması
Ege Bölgesi’nden teknik tekstil ihracatında yüzde 40 artış
AFYON HAVA DURUMU !!!
Av.İbrahim YURDUNUSEVEN 1980 darbesi mesajı
Bu Yolda Hep Birlikteyiz
Mühimmat Komutanından ziyaret
AFYON CEPHANELİK ŞEHİTLERİ ANILDI
BAŞSAVCI ÖZEL’DEN AEV’E VEDA ZİYARETİ
Mv. Ali Özkaya’nın 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama mesajı
ZAFER HAFTASI ETKİNLİKLERİ AFİUM'DA SONA ERDİ
BAŞKAN ÇOBAN'DAN ZAFER BAYRAMI MESAJI
BAŞKAN ÇOBAN MUHTARLARLA KAHVALTIDA BULUŞTU
Mehmet Taytak'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı
Hüseyin Sezen “Aziz şehitlerimizi saygı ile anıyorum”
Bir kahramanlık destanının yıl dönümü !!!
PTT Başmüdürü Mehmet Örsdemir PTT çalışanları ile bayramlaştı
Malazgirt 'ten Kurtuluş'a Adım Adım..
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Müzik aşkı besteler.


Shakespeare
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı