Haber Detayı
25 Nisan 2018 - Çarşamba 09:18
 
24 Haziran Seçimlerinde Görev Almak İsteyenler Ne Yapmalı?
24 Haziran Seçimlerinde Görev Almak İsteyenler Ne Yapmalı?
GÜNDEM Haberi


24 Haziran Seçimlerinde Görev Almak İsteyenler Ne Yapmalı?

 

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinin erken seçim olarak 24 Haziran 2018 tarihine alınması ile seçimlerde yapılacak olan iş ve işlemlere ilişkin çalışmalar Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılmaya başlandı.Seçimlerde oy kullanma esnasında görev yapacak olan sandık kurullarında Sandık kurulu başkanı ve sandık kurulu üyelerinden birisi memurlar arasından atanmaktadır.Memurların sandık kurulu başkanı olarak veya sandık kurulu üyesi olarak seçimlerde görev yapmak için ne yapması gerektiği,herhangi bir yere başvuru yapıp yapmayacağı hususunu bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

 

24 Haziran.2018 tarihinde yapılacak olan erken seçimde oluşturulacak olan sandık kurullarına ilişkin yasal düzenleme 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile yapılmıştır.Yine ilgili kanununa göre yapılacak olan iş ve işlemlerle ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulunca yayınlanmış olan 135/1 sayılı genelge bulunmaktadır.İlgili kanun ve genelgede yer alan alan düzenlemelere göre memurların sandık başkanı ve sandık kurulu üyesi olmaları hakkındaki hükümler aşağıda gösterilmiştir.

 

Sandık Kurulu Başkan Olacak Memurların Seçimi

 

298 sayılı Seçim kanununun Sandık kurulu başkanının belirlenmesi başlıklı 22. maddesinde “İlçede görev yapan tüm kamu görevlilerinin listesi, mülki idare amiri tarafından yerleşim yeri adresleri esas alınmak suretiyle ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına gönderilir. İlçe seçim kurulu başkanı, bu kamu görevlileri arasından ihtiyaç duyulan sandık kurulu başkanı sayısının iki katı kamu görevlisini ad çekme suretiyle tespit eder ve bu kişiler arasından mani hali bulunmayanları sandık kurulu başkanı olarak belirler.” hükmü yer almaktadır.

 

Kanun maddesinde yer alan hükme göre seçim bölgesinde çalışmakta olan tüm memurların isim listeleri mülki idare amirince seçim kuruluna gönderilmektedir.135/1 sayılı genelgeye göre de Kurulun, siyasi partilerden seçilmiş asıl üyelerinden her biri, ilçe seçim kurulu başkanınca verilecek süre içinde yukarıdaki fıkrada gösterilen nitelikte birer liste düzenleyerek başkanlığa verir.

 

Bu şekilde mülki idare amirlerince gönderilen listeler ile siyasi partiler tarafından verilmiş sandık kurulu başkanı olacaklara ilişkin listelerde yer alan isimler arasından kura yöntemi ile Sandık Kurulu Başkanı seçimi yapılır.

 

Kanun maddesinden ve ilgili genelgeden anlaşılacağı üzere sandık kurulu başkanı olarak görev yapacak olanların seçimi kura yöntemi ile belirlenmektedir.

 

Sandık Kurulu Üyesi Olacaklar Memurların Seçimi

 

298 sayılı seçim kanununun Sandık kurulu üyelikleri başlıklı 23. maddesine göre sandık kurulları toplam 6 üyeden oluşmaktadır.5 üye siyasi partilerce bildirilmekte 1 üye ise memurlar arasından görevlendirilmektedir.298 sayılı kanununda yer alan “İlçe seçim kurulu başkanı, sandık kurulunun kalan bir asıl ve bir yedek üyesini belirlemek için önce, 22 nci maddenin birinci fıkrası uyarınca bildirilen listeden sandık kurulu başkanı olarak belirlenmeyenler arasından, ihtiyaç duyulan sandık kurulu üye sayısının iki katı kamu görevlisini ad çekme suretiyle tespit eder ve
bu kişilerden mani hali bulunmayanları sandık kurulu asıl ve yedek üyesi olarak belirler” hükmü gereğince sandık kurulu üyesi olacak olanlarda mülki idare amirlerince belirlenen listeler veya siyasi partiler tarafından gönderilen sandık kurulu başkanı olabileceklere ilişkin listelerde yer alan ve sandık kurulu başkanı olmayan kişiler arasından kura yöntemi ile seçilmektedir.

 

Yukarıda yer alan mevzuat hükümlerinden de anlaşılacağı üzere memurların sandık kurulu başkanı olarak veya sandık kurulu üyesi olarak başvuru yapmalarına gerek bulunmamaktadır.İlgili görevliler ilgili makamlarca gönderilen listeler üzerinden kura çekimi yöntemi ile belirlenmektedir.

 

Kaynak: mevzuatınyeri

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: 24, Haziran, Seçimlerinde, Görev, Almak, İsteyenler, Ne, Yapmalı?,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Selden Zarar Gören Belde ve Köyler Ziyaret Edildi
BOLVADİN VE HEMŞERİLERİMİZE GEÇMİŞ OLSUN DİLİYORUZ..!
Espark'ta Tavuklar ve yumurta sergisi açıldı
Afyon'da Helikopter Acil iniş yaptı !!!
BURHANETTİN ÇOBAN DİYANET VAKFI´NA BAĞIŞ YAPTI !!!
Hatfanın Hutbesi
Afyon'lu gurbetçinin aracı kül oldu !!!
Afyonkarahisar Valiliği : Kimse Mağdur Edilmeyecek
Milletvekili Mehmey Taytak ‘Askıda Ekmek’ projesine destek verdi
AFYON – SANDIKLI – DİNAR ARASI MİLLİ DEMİRYOLU SİNYALİZASYON PROJESİ
AFYON KAHVECİLER ODASI GİRİŞİMCİLİK KURSU AÇIYOR
TCDD 7.Bölge Müdürlüğünde Sözleşme imzalandı
REKTÖR SOLAK BASIN MENSUPLARIYLA KAHVALTIDA BULUŞTU
BELEDİYE BAŞKANI ÇOBAN BASIN BAYRAMI MESAJI YAYINLADI
AFYONKARAHİSAR BELEDİYE MECLİSİ 1 AĞUSTOS´DA TOPLANACAK
AFYONKARAHİSAR'DA PİYANGO BİLETİ SATAN ŞÜKRÜ ÖRNEK OLUYOR !!!
Afyonkarahisar’a modern toplu ulaşım araçları Anadolu Isuzu’dan
Coşkun Sabah'ın Afyon konseri bugün !! Sakın kaçırmayın !!!
Bedelli askerlere izin müjdesi !!
AFYON'DA YENİ DÖNEM YARIN BAŞLIYOR
BOLVADİN'DE ŞENLİK VAR, AMA GÖKYÜZÜNDE !!!
Afyonkarahisar'da Temmuz Ayı Halk Günü Toplantısı yapıldı
Afyon Valiliği Halk Toplantısı bugün !!!
AFYON 15 TEMMUZ "BİR DİRİLİŞ DESTANI"
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARI ŞAD OLSUN - AFYON KENT HABER
Recep Tayyip Erdoğan’dan son dakika bedelli askerlik açıklaması
AK PARTİ AFYON İL BAŞKANI SEZEN 15 TEMMUZ MESAJI YAYINLADI
Erdoğan, TBMM Başkanı Yıldırım’a Devlet Şeref Madalyası tevdi etti
Vali Mustafa Tutulmaz’ın 15 Temmuz Mesajı
Afyonkarahisar'da 15 Temmuz Şehitleri için Mevlid-i Şerif Okutuldu.
AHMET UÇMAK ; "15 Temmuzu Unutmadık, Unutmayacağız, Unutturmayacağız"
BAŞKAN ÇOBAN´IN 15 TEMMUZ MESAJI
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Yaptığını öven, yaptığını yıkar.


Shakespeare
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı